Write an Article

Rio Olympics 2016 India: Schedule of Events in IST

India Schedule at Rio Olympics 2016: Download PDF of Complete Time Table in IST, Dates & Venue of Indian Events & Competitions

Rio Village
Rio 2016 promises to be exciting

The quadrennial Summer Games are almost upon us. Despite the controversy-ridden build-up to the Rio Olympics 2016, this year still stands as India’s best hope for medals. With its largest ever contingent, the country seems to be ready to make its mark across various spheres in the world of sports. With rare appearances in events like Judo, Gymnastics and women's Hockey, the next couple of weeks promise to be an entertaining and nail-biting one for the millions of fans watching on Star Sports.

The respective stars will strive to give their absolute best for a nation that will support them with all its heart. Here is a list of India's schedule at Rio 2016. Since the draws for some events have not been announced, they will be updated later.

Indian Contingent Schedule, Rio Olympics 2016:

PDF Download here.


#1 Archery

Date
Time
Event
Athlete(s)
Aug 7
17:30-19:10
Archery- Female Qualification for teams
Deepika Kumari, Laxmirani Majhi, Bombayla Devi
Aug 7
22:30-2:15
Archery- Female Quarterfinals, Semis, Finals for teams
 
Aug 8
17:30-21:25
Male and female - Individual Qualification
Atanu Das
Aug 8
23:30-2:10
Male and female - Individual Qualification
 
Aug 9
17:30-21:25
Male and female - Individual Qualification 
 
Aug 9
23:30-2:10
Male and female - Individual Qualification 
 
Aug 10
17:30-21:25
Male and female - Individual Qualification
 
Aug 10
23:30-3:25
Male and female - Individual Qualification
 
Aug 12
17:30-19:15
the second round of the men's individual competition
 
Aug 12
23:30-1:40
Male - Quarterfinals, Semifinals, Finals 
 

#2 Artistic Gymnastics

Date
Time
Event
Athlete(s)
Aug 7
23:00-0:30
Women's Qualifiers
Deepa Karmakar
Aug 14
22:30-1:35
Men and Women - Final 
 

#3 Athletics

Date
Time
Event
Athlete(s)
Aug 12
18:00-21:40
Male and Female - Preliminary, Final (Discuss Throw- Male, Shotput- Women)
Vikas Gowda, Manpreet Kaur, Dutee Chand, Jinson Johnson
Aug 12
23:30-1:15
20km race walking men
Gurmeet Singh, Baljinder Singh, Irfan Kolothum Thodi
Aug 13
4:50-7:55
Male and Female - Preliminary, Final 
 
Aug 13
18:00-21:20
Male and Female - Preliminary, Final (Discuss Throw- Male, 3000m SteepcSteeplechase Women’s)Vikas Gowda, Lalita Babar
Aug 15
18:00-20:40
Male and Female - Preliminary, Final (Women's3000m Steeplechase)
Lalita Babar
Aug 16
4:45-7:20
Male and Female - Preliminary, Final 
 
Aug 17
18:00-21:35
Male and Female - Preliminary, Final  (800m- Women)
Tintu Luka
Aug 18
18:00-0:55
Male and Female - Preliminary, Final  (Shotput-Male)
Inderjeet Singh
Aug 19
3:05-7:05
Male and Female - Preliminary, Final  (Shotput-Male)
Inderjeet Singh
Aug 19
16:30-21:30
50km race walking men 
Sandeep Kumar, Manish Singh Rawat
Aug 21
4:40-7:30
Male and Female - Preliminary, Final 
 
Aug 21
18:00-20:45
Men's marathon
Nitender Singh Rawat, Thonakal Gopi, Kheta Ram

The detailed schedule for individual athletic events will be put up on corresponding days.


#4 Badminton

Date
Time
Event
Athlete(s)
Aug 11

16:30 

17:30

 

18:40

 

19:50

Women’s Doubles

Men’s Doubles

 

Woman's Singles

 

Woman's Singles

Gutta/Ponnappa vsTakahashi/Matsutomo 

Attri/Reddy vs Setiawan/Ahsan

P V Sindhu vs Laura Sarosi

Saina Nehwal vs Lohanny Vicente

Aug 12

05:35

17:30

19:50

Men's Singles

Women’s Doubles

Men's Doubles

Kidambi Srikanth vs Lino Munoz

Gutta/ Ponnappa vs Piek/Muskens

Attri/Reddy vs Chai Biao/Hong Wei

Aug 13
19:15Women’s DoublesGutta/Ponnappa vs Supajirakul/ Taerattanchai
Aug 14

04:25


17:25


19:10

19:45

Men’s Doubles


Women’s Singles


Men’s Singles

Women’s Singles

Attri/Reddy vs Hayakawa/Endo

Saina Nehwal vs Marija Ulitina

Kidambi Srikanth vs Henri Hurskainen

P V Sindhu vs Michelle Li



Aug 15
17:00-22:00
Men's Singles - Octave; Doubles - Quarterfinals
 
Aug 16
2:00-7:30
Women's singles and men - Octave;Mixed Doubles - SF
 
Aug 16
17:00-21:00
Women's and men's doubles - Semifinals
 
Aug 17
2:00-7:30
Women's Singles - Quarterfinals; Mixed Doubles - Bronze
 
Aug 17
17:00-22:00
Men's Singles - Quarterfinals; Mixed Doubles - Final
 
Aug 18
17:00-22:00
Women's Singles - Semifinals; Doubles - Bronze and Final
 
Aug 19
17:00-22:00
Single male and female - SF and Final;Doubles - Final
 
Aug 20
17:00-19:30
Men's Singles - Final 
 

#5 Boxing

Date
Time
Event
Athlete(s)
Aug 10
19:30-22:30
Male - Preliminaries and Quarterfinals 
Shiva Thapa, Manoj Kumar, Vikas Krishan
Aug 11
1:30-4:30
Male - Preliminaries and Quarterfinals 
 
Aug 11
19:30-22:30
Male - Preliminaries
 
Aug 14
19:30-23:15
Male and Female - Preliminary, Quarterfinals, Semis and Finals
 
Aug 15
1:30-4:45
Male and Female - Preliminary, Quarterfinals and Semifinals
 
Aug 16
19:30-21:45
Men and Women - Quarterfinals and Semifinals 
 
Aug 17
1:30-4:15
Men and Women - Quarterfinals and Semifinals 
 
Aug 18
22:30-0:30
Male and Female - Semi-finals and Final
 
Aug 20
22:30-0:00
Men and Women - Final
 

#6 Golf

Date
Time
Event
Athlete(s)
Aug 11
16:00-0:30
Male - Turn 1
Anirban Lahiri, SSP Chowrasia
Aug 12
16:00-0:30
Male - Round 2
 
Aug 13
16:00-0:30
Male - Turn 3
 
Aug 14
15:30-0:20
Men - Final Round
 
Aug 17
16:00-0:30
Female - Round 1
Aditi Ashok
Aug 18
16:00-0:30
Female - Round 2
 
Aug 19
16:00-0:30
Female - Round 3
 
Aug 20
15:30-0:20
Female - Final Round
 

#7 Hockey

Date
Time
 
Athlete(s)
Aug 6
18:30-22:45
Hockey- Group Stage (Male)
Men’s Hockey Team
Aug 6
19:30-23:45
Hockey- Group Stage (Male)
 
Aug 7
1:30-5:45
Hockey- Group Stage (Male)
 
Aug 7
2:30-6:45
Hockey- Group Stage (Male)
 
Aug 7
18:30-22:45
Female - Group stage 
Women’s Hockey Team
Aug 7
19:30-23:45
Female - Group stage 
 
Aug 8
1:30-5:45
Male - Group stage
 
Aug 8
2:30-6:45
Male - Group stage
 
Aug 8
18:30-22:45
Male and Female - Group stage 
 
Aug 8
19:30-21:45
Male and Female - Group stage 
 
Aug 9
1:30-5:45
Female - Group stage 
 
Aug 9
2:30-6:45
Female - Group stage 
 
Aug 9
18:30-22:45
Male - Group stage
 
Aug 9
19:30-23:45
Male - Group stage
 
Aug 10
2:30-6:45
Male - Group stage
 
Aug 10
18:30-22:45
Female - Group stage
 
Aug 10
19:30-23:45
Female - Group stage
 
Aug 10
23:10-2:40
Female - First phase
 
Aug 11
1:30-5:45
Male and Female - Group stage 
 
Aug 11
2:30-6:45
Male and Female - Group stage
 
Aug 11
4:20-7:50
Female - First phase
 
Aug 11
18:30-22:45
Male - Group stage
 
Aug 11
19:30-23:45
Male - Group stage
 
Aug 12
1:30-5:45
Female - Group stage
 
Aug 12
2:30-6:45
Female - Group stage
 
Aug 12
18:30-22:45
Male and Female - Group stage 
 
Aug 12
19:30-23:45
Male and Female - Group stage 
 
Aug 13
1:30-5:45
Male - Group stage
 
Aug 13
2:30-6:45
Male - Group stage 
 
Aug 14
18:30-23:15
Male - Quarterfinals
 
Aug 15
2:30-7:15
Male - Quarterfinals
 
Aug 15
18:30-23:15
Female - Quarterfinals
 
Aug 16
2:30-7:15
Female - Quarterfinals
 
Aug 16
20:30-22:45
Male - Semifinals
 
Aug 17
1:30-3:45
Male - Semifinals
 
Aug 17
20:30-22:45
Female - Semifinals 
 
Aug 18
1:30-3:45
Female - Semifinals 
 
Aug 18
20:30-22:45
Male - Bronze 
 
Aug 19
1:30-4:00
Male-Final
 
Aug 19
20:30-23:15
Female - Bronze
 
Aug 20
1:30-4:00
Female- Final
 

#8 Judo

Date
Time
Event
Athlete(s)
Aug 10
18:30-21:30
Male 90kg
Avtar Singh
Aug 11
0:00-2:40
Male 90 kg- final
 

#9 Rowing

Date
Time
Event
Athlete(s)
Aug 6
17:00-21:40
Rowing- Male and Female Batteries
Dattu Bhokanal
Aug 7
17:00-21:00
Male and Female - Batteries and Recaps
 
Aug 8
17:00-19:40
Male and Female - Batteries, Recaps and Semi-finals
 
Aug 9
17:00-20:20
Men and Women - Quarterfinals and Semifinal
 
Aug 10
17:00-21:10
Male and Female - Semi-finals and Final
 
Aug 11
17:00-19:45
Male and Female - Semi-finals and Final
 
Aug 12
17:00-19:45
Men and Women - Final
 
Aug 13
18:00-20:30
Men and Women - Final
 

#10 Shooting

Date
Time
Event
Athlete(s)
Aug 6
17:00-0:45
Shooting- Male and Female Qualifiers and Final
Jitu Rai, Gagan Narang, Abhinav Bindra, Gurpreet Singh, Prakash Nanjappa, Chain Singh, Mairaj Ahmed Khan, Kynan Chenai, Manavjit Singh Sandhu
Aug 6
19:00-20:00
Shooting- Final (Female)
 
Aug 7
0:00-0:45
Shooting- Final (Male)
 
Aug 7
17:30-0:50
Male and Female - Qualifiers and Final 
Apurvi Chandela, Heena Sidhu, Ayonika Paul
Aug 8
17:30-0:50
Male – Qualifiers and Final
 
Aug 9
17:30-1:05
Female – Qualifiers and Final
 
Aug 10
0:00-1:05
Female - Final 
 
Aug 10
17:30-0:45
Male - Qualifiers and Final
 
Aug 11
17:30-21:45
Female - Qualifiers and Final
 
Aug 11
20:30-21:45
Female - Final 
 
Aug 12
17:30-0:50
Male and Female – Qualifiers and Final 
 
Aug 10
17:30-0:50
Male - Qualifiers and Final 
 

#11 Swimming

Time
Time
Event
Athlete(s)
Aug 6
21:30-23:50
Men and Women - Playoffs
Sajan Prakash, Shivani Katariya
Aug 7
6:30-8:25
Men and Women - Semifinals and Finals
 
Aug 7
21:30-0:00
Men and Women - Playoffs 
 
Aug 8
6:30-9:05
Men and Women - Semifinals and Finals
 
Aug 8
21:30-22:55
Men and Women - Playoffs
 
Aug 9
6:30-8:30
Men and Women - Semifinals and Finals
 
Aug 9
22:00-23:15
Men and Women - Playoffs 
 
Aug 10
6:30-8:40
Men and Women - Semifinals and Finals
 
Aug 10
21:30-23:30
Men and Women - Playoffs
 
Aug 11
6:30-8:30
Men and Women - Semifinals and Finals
 
Aug 11
21:30-0:30
Men and Women - Playoffs
 
Aug 12
6:30-8:25
Men and Women - Semifinals and Finals
 
Aug 12
21:30-0:05
Men and Women - Playoffs
 
Aug 13
6:30-8:00
Men and Women - Semifinals and Finals
 
Aug 14
6:30-8:10
Men and Women - Final
 

#12 Table Tennis

Date
Time
Event
Athlete(s)
Aug 6
17:30-21:15
Singles Men and Women - Preliminary and Round 1
Achanta Sharat Kamal, Soumyajit Ghosh, Manika Batra, Mouma Das
Aug 6
23:00-2:00
Singles Men and Women - Preliminary and Round 1
 
Aug 7
3:30-6:30
Singles Men and Women - 1st and 2nd Round
 
Aug 7
17:30-20:30
Singles Men and Women - Round 2 
 
Aug 7
22:00-1:00
Singles Men and Women - Round 2 
 
Aug 8
2:30-5:30
Singles Men and Women - Round 3 
 
Aug 8
17:30-20:30
Singles Men and Women - Round 2 
 
Aug 8
22:00-1:00
Singles Men and Women - Round 2 
 
Aug 9
2:30-6:30
Singles Men and Women - Round 3 
 
Aug 9
18:30-22:30
Women's Singles - Quarterfinals 
 
Aug 10
0:30-2:30
Singles Men - Quarterfinals
 
Aug 10
5:00-7:00
Singles Men - Quarterfinals
 
Aug 10
18:30-20:30
Women's Singles - Semifinals
 
Aug 11
5:00-7:15
Women's Singles – Finals
 
Aug 12
5:00-7:15
Singles Men - Bronze and Final
 

#13 Tennis

Date
Time
Event
Athlete(s)
Aug 6
19:16-1:00, 19:30-4:30
Male and Female - Singles and double 
Rohan Bopanna, Leander Paes, Sania Mirza, Prarthana Thombare
Aug 7
3:15-7:30, 19:15-1, 19:30-4:30
Male and Female - Singles and double 
 
Aug 8
18:30-22:30
Singles Men and Women - Round 3 
 
Aug 9
0:30-2:30,5:00-7:00
Singles Men and Women - 4th Round 
 
Aug 9
18:30-22:30
Women's Singles - Quarterfinals 
 
Aug 10
0:30-2:30,5:00-7:00
Simple Men - Quarterfinals
 
Aug 10
18:30-20:30
Women's Singles - Semifinals 
 
Aug 11
5:00-7:15
Women's Singles - Finals
 
Aug 11
20:30-4:30
Male and Female - Singles QF, QF and Doubles Semifinals
 
Aug 11
20:30-4:30
Women's Doubles - Semifinal; Mixed Doubles - Quarterfinal
 
Aug 11
20:30-4:30
Male and Female - Simple QF and SF, Doubles QF and SF
 
Aug 12
20:30-4:30
Doubles Men - Bronze; Mixed Doubles - Semifinals
 
Aug 12
20:30-4:30
Men's Singles - Semifinals; Men's Doubles - Final
 
Aug 13
20:30-4:30
Women's Doubles - Bronze; Mixed Doubles - Bronze
 
Aug 13
20:30-4:30
Men's Singles - Bronze; Women's Singles - Bronze Final
 
Aug 14
20:30-4:30
Men's Singles, women's doubles and mixed doubles - Final
 

#14 Weightlifting

Date
Time
Event
Athlete(s)
Aug 7
3:30-6:30
Women's 48kg - Final
Saikhom Mirabai Chanu
Aug 10
18:30-22:30
Men's 77kg; Women's 69kg
Sivalingam Sathish Kumar
Aug 11
3:30-5:30
Men's 77kg - Final 
 

#15 Wrestling

Date
Time
Event
Athlete(s)
Aug 15
18:30-21:30
Male 85kg, 130kg Greco-Roman
Ravinder Khatri
Aug 16
0:30-21:30
Male 85kg, 130kg Final Greco Roman
 
Aug 16
18:30-21:30
Male 66kg, 98kg Greco Roman
Hardeep Singh
Aug 17
0:30-21:30
Male 66kg, 98kg Greco Roman Final
 
Aug 19
18:30-21:30
Male 57kg, 74kg
Praveen Rana, Sandeep Tomar
Aug 20
0:30-3:30
Male 57kg, 74kg Final
 
Aug 21
17:00-19:45
Male 65kg, 97kg
Yogeshwar Dutt
Aug 21
21:15-23:45
Male 65kg, 97kg- Final
 

Fetching more content...