Write & Earn
Notifications

Mangaonkar and Alankamony win titles

Mahesh Mangaonkar of Maharashtra and Anaka Alankamony of Tamil Nadu fashioned impressive victories to help themselves to a double crown, in the Sub Junior / Junior  National Championship & 69th CCI-Western India Open Squash Tournament, at the Cricket Club of India. Playing his last season before he steps into the senior ranks, Mangaonkar beat Deepak [...]

Mahesh Mangaonkar of Maharashtra and Anaka Alankamony of Tamil Nadu fashioned impressive victories to help themselves to a double crown, in the Sub Junior / Junior  National Championship & 69th CCI-Western India Open Squash Tournament, at the Cricket Club of India.

Playing his last season before he steps into the senior ranks, Mangaonkar beat Deepak Mishra of Tamil Nadu in straight sets for the junior national under-19 title and later upset men’s top seed David Letourneau of Canada in the same fashion in the CCI-Western India Open to complete a rewarding domestic run, following triumphs in the Maharashtra State Open and Little Masters tournaments.

Top seed in the women’s and under-19 categories, Alankamony lived up to her reputation, winning in straight sets over the same opponent, compatriot Aparajitha Balamurukan.

While Mangaonkar and Alankamony won their titles with relative ease, it was the sub juniors who took away the championship honours with heart-stopping performances.

After winning the under-11 national crown two seasons ago, top seed Chaitanya Shah of Bombay Gymkhana overcame the redoubtable Veer Chotrani of Khar Gymkhana in a pulsating five-setter, after trailing 1-2, in the boys under-13 final. This was Shah’s fourth title in a row following triumphs in the India Junior Open, Maharashtra State Open and Little Masters.

Seeded third/fourth, S. Navaneeth Prabhu of Tamil Nadu shocked top seed and favourite Yash Fadte of Goa 4-11, 11-6, 6-11, 11-9, 11-9 in another nail-biting encounter for the boys’ under-11 crown. Fadte frittered away a 2-1 lead and a 9-8 advantage in the decider.

Among the girls, Jui Kalgutkar and Nikita Joshi of Maharashtra scalped their maiden national titles. Under-15 second seed Kalgutkar upset top seed Adya Advani of Delhi in straight sets to avenge her defeat in the Maharashtra State Open semi-finals.

Top seed Joshi of Otters Club beat talented Diya Joukani of Khar Gymkhana in straight sets for the under-13 crown.

It was a successful event with Tamil Nadu, Maharashtra & New Delhi going home with 5, 4 and 1 titles respectively.

Results: CCI-Western India Open (All finals): Men’s Open: 2-Mahesh Mangaonkar (Mah) bt 1-David Letourneau (Canada) 11-9, 11-6, 11-6.

Women: 1-Anaka Alankamony (TN) bt 2-Aparajitha Balamurukan (TN) 11-2, 11-4, 11-7.

Professionals: 1-Aiyappan Parthiban (TN) bt 2-Paramit Singh 3-11, 8-11, 11-6, 11-6, 11-5.

Finals:

Girls U-19: 1-Anaka Alankamony (TN) bt 2-Aparajitha Balamurukan (TN) 11-4, 11-6, 11-5.

Girls U-17: 2-Harshit Kaur (Delhi) bt 1-Lakshya Raghavendran (TN) 11-3, 12-10, 12-10.

Girls U-15: 2-Jui Kalgutkar (Mah) bt 1-Adya Advani (Delhi) 11-7, 11-6, 11-8.

Girls U-13: 1-Nikita Joshi (Mah) bt 3/4-Diya Joukani (Mah) 11-3, 11-5, 11-7.

Girls U-11: 2-S. Samita (TN) bt 1-Megha Bhatia (Delhi) 11-2, 11-1, 11-5.

Boys U-19: 1-Mahesh Mangaonkar (Mah) bt 3/4-Deepak Mishra (TN) 11-4, 11-3, 11-5.

Boys U-17: 1-Kush Kumar (TN) bt 3/4-Madhav Dhingra (Mah) 11-7, 7-11, 11-8, 13-11.

Boys U-15: 2-Velavan Senthilkumar (TN) bt 3/4-Adhitya Raghavan (TN) 11-2, 11-1, 11-5.

Boys U-13: 1-Chaitanya Shah (Mah) bt 2-Veer Chotrani (Mah) 7-11, 15-13, 3-11, 11-9, 11-7.

Boys U-11: 3/4-S. Navaneeth Prabhu (TN) bt 1-Yash Fadte (Goa) 4-11, 11-6, 6-11, 11-9, 11-9.
Semi Finals

Girls U-19:
Anaka Alankamony (TN) bt Sachika Ingale (Delhi) 11-5, 8-11, 11-8, 11-4
Aparajitha Balamurukan (TN) bt Urwashi Joshi (Mah) 9-11, 11-8, 11-6, 11-2

Girls U-17:
Lakshya Raghavendran (TN) bt Anandita Gupta (MP) 11-4, 11-1, 11-7
Harshit Kaur (Delhi) bt 3/4-Tanvi Khanna (Delhi) 11-5, 11-9, 11-5

Girls U-15:
Adya Advani (Delhi) bt Ashita Pranaya Bhengra (TN) 11-4, 11-5, 11-13, 6-11, 11-5
Jui Kalgutkar (Mah) bt Akanksha Salunke (Goa) 11-8, 12-10, 11-4.

Girls U-13:
Nikita Joshi (Mah) bt Shrishti Nagar (Mah) 11-4, 11-3, 11-1
Diya Joukani (Mah) bt Aakansha Rao (Mah) 11-6, 11-6, 9-11, 11-7

Girls U-11:
Megha Bhatia (Delhi) bt Ananya Dabke (Mah) 9-11, 11-7, 11-3, 11-6
S. Samita (TN) bt Aaryaa Ogale (Mah) 12-10, 11-7, 11-7.

Boys U-19:
Mahesh Mangaonkar (Mah) bt Ranvijay Singh (TN) 11-2, 11-4, 11-2
Deepak Mishra (TN) bt Shashi Pandey (Mah) 11-6, 11-4, 4-11, 11-6.

Boys U-17:
Kush Kumar (TN) bt Sandeep Ramachandran (TN) 11-8, 11-2, 9-11, 11-8
Madhav Dhingra (Mah) bt Vijay Kumar (TN) 11-8, 4-11, 17-15, 11-5.

Boys U-15:

Adhitya Raghavan (TN) bt Ranjit Singh (UP) 12-14, 11-4, 6-11, 11-9, 11-4
Velavan Senthilkumar (TN) bt Krish Kapur (WB) 11-8, 11-9, 11-4.

Boys U-13:
Chaitanya Shah (Mah) bt Aryan Parikh (Mah) 11-1, 11-8, 8-11, 12-10
Veer Chotrani (Mah) bt Tushar Shahani (Mah) 11-9, 11-6, 12-10.

Boys U-11:
Yash Fadte (Goa) bt Neel Joshi (Mah) 11-4, 11-5, 11-6
S. Navaneeth Prabhu (TN) bt Advait Adik (Mah) 11-8, 11-5, 11-1.

Quarter Finals

Girls U-19:
1-Anaka Alankamony (TN) bt 5/8-Saai Meera (TN) 11-2, 11-7, 11-3
3/4-Sachika Ingale (Delhi) bt 5/8-Vishrutyi Sahni (Mah) 5-11, 11-3, 11-8, 11-5
3/4-Urwashi Joshi (Mah) bt 5/8-Janet Vidhi (Delhi) 11-6, 11-8, 11-5
2-Aparajitha Balamurukan (TN) bt 5/8-Aishwarya Kulkarni (Mah) 11-2, 11-5, 11-1.

Girls U-17:
1-Lakshya Raghavendran (TN) bt 5/8-Pankhuri Malhotra (Delhi) 11-8, 11-4, 11-2
5/8-Anandita Gupta (MP) bt 3/4-Mayuri N. (TN) 11-9, 11-7, 11-4
3/4-Tanvi Khanna (Delhi) bt 5/8-Lakshmi Sruthi (TN) 11-5, 11-5, 11-4
2-Harshit Kaur  (Delhi) bt 5/8-Likhitta Dugar (TN) 11-2, 11-0, 11-6.

Girls U-15:
1-Adya Advani (Delhi) bt Sunayna  Kuruvilla (TN) 11-4, 11-4, 11-5
3/4-Ashita Pranaya Bhengra (TN) bt 5/8-Nehaarika Balamurukan (TN) 11-9, 13-15, 11-7, 11-4
5/8-Akanksha Salunke (Goa) bt 3/4-Aishwarya Bhattacharya (Mah) 13-11, 12-10, 11-8
2-Jui Kalgutkar (Mah) bt 5/8-Shamika Reddy (TN) 11-2, 11-1, 11-8.

Girls U-13:
1-Nikita Joshi (Mah) bt 5/8-Navmi Sharma (Mah) 11-0, 11-1, 11-2
3/4-Shrishti Nagar (Mah) bt 5/8-Jeffrey Bianca (TN) 11-4, 11-2, 11-7
3/4-Diya Joukani (Mah) bt 5/8-Sanaya Modi (MP) 11-8, 11-6, 5-11, 11-8
2-Aakansha Rao (Mah) bt 5/8-Abhilasha Bhasin (Mah) 13-11, 11-9, 11-7.

Girls U-11:
1-Megha Bhatia (Delhi) bt 5/8-J.S. Kritica (TN) 11-8, 11-1, 11-5
3/4-Ananya Dabke (Mah) bt Priya Rani Verma (Q) (Delhi) 10-12, 11-9, 11-9, 6-11, 11-2
5/8-Aaryaa Ogale (Mah) bt 3/4-Avani Nagar (Mah) 11-4, 9-11, 11-4, 11-7
2-S. Samita (TN) bt Nikita Singh (Mah) 11-3, 11-2, 11-4.

Boys U-19:
1-Mahesh Mangaonkar (Mah) bt Hiteshwar Riar (Chd) 11-5, 11-6, 11-4
3/4-Ranvijay Singh (TN) bt 5/8-Divij Singh Kadan (Delhi) 11-7, 11-9, 7-11, 4-11, 11-9

3/4-Deepak Mishra (TN) bt Arjun Kochhar (Mah) 11-9, 11-3, 11-7
5/8-Shashi Pandey (Mah) bt Abhishek Agarwal (Mah) 11-7, 11-7, 11-7

Boys U-17:
1-Kush Kumar (TN) bt Junaid Muzzafar Thoker (Delhi) 11-7, 11-6, 11-7
3/4-Sandeep Ramachandran (TN) bt 5/8-Yohan Pandole (Mah) 17-15 11-6, 5-11, 11-4
3/4-Madhav Dhingra (Mah) bt Siddharth Singh (Raj) 11-3, 11-6, 11-9
2-Vijay Kumar (TN) bt 5/8-Guhan Senthilkumar (TN) 11-9, 6-11, 11-3, 11-5

Boys U-15:
1-Ranjit Singh (UP) bt Siddhant Iyer (Mah) 12-10, 11-7, 11-6
3/4-Adhitya Raghavan (TN) bt 5/8-Aryaman Adik (Mah) 11-3, 2-11, 11-8, 11-5
|Q-Krish Kapur (WB) bt 5/8-Vikas Mehra (TN) 7-11, 11-9, 11-6, 11-9
2-Velavan Senthilkumar (TN) bt 5/8-Yohann Surti (Mah) 11-6, 11-6, 11-3

Boys U-13:
1-Chaitanya Shah (Mah) bt 5/8-Shankaran Parthiban (TN) 11-5, 11-6, 11-5
3/4-Aryan Parikh (Mah) bt 5/8-Utkarsh Baheti (Raj) 11-4, 8-11, 11-8, 11-7
3/4-Tushar Shahani (Mah) bt Saksham Choudhary (Delhi) 11-8, 14-12, 9-11, 4-11, 11-8
2-Veer Chotrani (Mah) bt 5/8-Rutvik Rau (Mah) 11-9, 11-7, 11-5.

Boys U-11:
1-Yash Fadte (Goa) bt R. Kishore Aravind (TN) 11-3, 11-6, 11-4
3/4-Neel Joshi (Mah) bt 5/8-Druv Vazirani (Mah) 11-9, 11-7, 14-12
3/4-S. Navaneeth Prabhu (TN) bt 5/8-Tanay Punjabi (Mah) 11-6, 12-10, 11-6
2-Advait Adik (Mah) bt Deepak Mandal (Mah) 10-12, 11-9, 11-2, 11-7. 

Fetching more content...