Create
Notifications
Advertisement

Vincy Premier T10 League 2020: Full schedule, squads, match timings, list of marquee players and venue details

  • Here is all you need to know about the inaugural Vincy Premier T10 League which is set to begin on May 22.
  • The new tournament will feature 72 players across six teams battling it out until May 31 for the trophy.
FEATURED COLUMNIST
Feature
Modified 19 May 2020, 18:20 IST

Kesrick Williams (L) and Sunil Ambris are marquee players in the Vincy Premier T10 League
Kesrick Williams (L) and Sunil Ambris are marquee players in the Vincy Premier T10 League

Cricket aficionados from across the world will finally be treated to some live action when the Vincy Premier T10 League 2020 commences on May 22 in the Caribbean.

A total of six teams namely the Botanic Gardens Rangers, Dark View Explorers, Fort Charlotte Strikers, Grenadine Divers, La Soufriere Hikers and Salt Pond Breakers will be taking part in the competition.

The Vincy Premier T10 League is being hosted by the St Vincent and the Grenadines Cricket Association and will be played at the Arnos Vale Sporting Complex at St Vincent.

VPL T10 will feature 72 players divided as 12 members into each of the six teams, and the competition will take place until May 31, with the summit clash scheduled for 8.30 PM IST on that day.

Three big names in Kesrick Williams, Sunil Ambris and Obed McCoy, who have all represented the West Indies national team will also be taking part in the tournament as marquee players for their teams.

Here is all you need to know about the Vincy Premier T10 League.


Vincy Premier T10 League full squads

Botanic Gardens Rangers: Kesrick Williams (Marquee), Hyron Shallow, Romel Currency, Kenneth Dember, Romario Bibby, Atticus Browne, Oziko Williams, Kimali Williams, Kevin Abraham, Nigel Small, Casnel Morris, Joey Welcome, Ray Charles.

Dark View Explorers: Lindon James, Deron Greaves, Andrew Thomas, Darius Martin, Shammon Hooper, Davian Barnum, Sealron Williaams, Kensley Joseph, Kody Horne, Kemron Strough, Ojay Matthews, Javid Williams, Denson Hoyte.

Fort Charlotte Strikers: Keron Cottoy, Gidron Pope, Ray Jordan, Ronald Scott, Rasheed Frederick, Kirton Lavia, Jahiel Walters, Sealroy Williams, Olanzo Bellingy, Chelson Stowe, Kenroy Williams, Sylvan Spencer, Renrick Williams.

Advertisement

Grenadine Divers: Obed McCoy (Marquee), Asif Hooper, Shem Browne, Anson Latchman, Tijorn Pope, Romano Pierre, Wayne Harper, Geron Wyllie, Razie Browne, Richie Richards, Shammick Roberts, Braxie Browne, Ajex Samuel.

La Soufriere Hikers: Desron Maloney, Dean Browne, Dillon Douglas, Othneil Lewis, Salvan Brown, Rayan Williams, Rawdon Bentick, Casmus Hackshaw, Kenson Dalzell, Jeremy Haywood, Tilran Harry, Kimson Dalzell, Camano Cain.

Salt Pond Breakers: Sunil Ambris (Marquee), Delorn Johnson, Rickford Walker, Donwell Hector, Jeremy Layne, Javid Harry, Benninton Stapleton, Kadir Nedd, Seon Sween, Wesrick Strough, Kevin Peters, Christoy John, Urnel Thomas.


Vincy Premier T10 League full schedule [All times in IST]

May 22, Friday

Grenadines Divers vs Salt Pond Breakers [6 PM]

La Soufriere Hikers vs Botanic Garden Rangers [8 PM]

Dark View Explorers vs Fort Charlotte Strikers [10 PM]

May 23, Saturday

Dark View Explorers vs La Soufriere Hikers [6 PM]

Fort Charlotte Strikers vs Salt Pond Breakers [8 PM]

Grenadines Divers vs Botanic Garden Rangers [10 PM]

May 24, Sunday

Botanic Garden Rangers vs Dark View Explorers [6 PM]

Grenadines Divers vs Fort Charlotte Strikers [8 PM]

Salt Pond Breakers vs La Soufriere Hikers [10 PM]

May 25, Monday

Salt Pond Breakers vs Botanic Garden Rangers [6 PM]

La Soufriere Hikers vs Fort Charlotte Strikers [8 PM]

Grenadines Divers vs Dark View Explorers [10 PM]

May 26, Tuesday

Grenadines Divers vs La Soufriere Hikers [6 PM]

Dark View Explorers vs Salt Pond Breakers [8 PM]

Botanic Garden Rangers vs Fort Charlotte Strikers [10 PM]

May 27, Wednesday

Fort Charlotte Strikers vs Grenadines Divers [6 PM]

Dark View Explorers vs Botanic Garden Rangers [8 PM]

Salt Pond Breakers vs La Soufriere Hikers [10 PM]

May 28, Thursday

Fort Charlotte Strikers vs Dark View Explorers [6 PM]

Grenadines Divers vs Salt Pond Breakers [8 PM]

La Soufriere Hikers vs Botanic Garden Rangers [10 PM]

May 29, Friday

La Soufriere Hikers vs Fort Charlotte Strikers [6 PM]

Grenadines Divers vs Botanic Garden Rangers [8 PM]

Salt Pond Breakers vs Dark View Explorers [10 PM]

May 30, Saturday

Semifinal 1 - Team 1 vs Team 4 [6 PM]

Semifinal 2 - Team 2 vs Team 3 [8.30 PM]

May 31, Sunday

Third place decider: Loser of SF 1 vs Loser of SF 2 [6 PM]

FINAL - Winner of SF 1 vs Winner of SF 2 [8.30 PM]


Published 19 May 2020, 18:20 IST
Advertisement
Fetching more content...
Get the free App now
❤️ Favorites Edit