COOKIE CONSENT
Write & Earn
Notifications
Favorites Edit

Commonwealth Games 2018 Gold Coast Live Updates: India Claimed 11 Gold

All that is happening in Gold Coast on Day 7
Updated: 11 April 2018 17:48 IST - Published: 10 April 2018 23:51 IST
...
That's all from today's coverage! We hope to see you again tomorrow, until then, good bye!
...
In hockey, the men's team staged a brilliant comeback win to beat England 4-3 with two very, very late goals. They will now meet New Zealand in the semifinal!
...
Among other highlights, high jumper Tejaswin Shankar finishes 6th in Men's High Jump final, while 18-year-old Hima Das also finished sixth in Women's 400m!
...
And thus ends Day 7 at Gold Coast! India could bag only three medals today and all of them came from shooting.
...
Ankur Mittal bags the bronze in Men's Double Trap final!!!
...
Om Mitharval bags the bronze in Men's 50m Rifle!! This is his second medal at the Gold Coast Games!
...
Mary Kom makes it into the final!
...
Mary Kom fights for a place in the final, follow LIVE here: http://topic-admin.sportskeeda.com/#/topic/boxing/commonwealth-games-2018-shooting-45-48kg-semifinal-mc-mary-kom-fighting-for-medal-live-updates
...
Meanwhile, Varsha Varman and Shreyasi Singh are fighting for the gold in Women's Double Trap final and Shreyasi is in the top position currently! Follow LIVE here: https://www.sportskeeda.com/live/commonwealth-games-2018-shooting-womens-double-trap-finals-indias-shreyasi-singh-varsha-varman-fighting-for-gold-live-updates?ref=sgapr
...
The action has started down under, and among the notable results so far, Jitu Rai and Om Mitharval have qualified for the final of Men's 50m Pistol.
...
Hello and welcome to Sportskeeda's live coverage of the Gold Coast Commonwealth Games
...
Day 7 Schedule 
Athletics 
Event: Women's Long Jump 
 
Athletes: Neena Pinto, Nayana James 
 
Time: 2:30 pm onwards 
 
Event: Men's High Jump Finals 
 
Athletes: Tejaswin Shankar 
 
Time: 3:35 pm onwards 
 
Event: Women's 400m Finals 
 
Athletes: Hima Das 
 
Time: 5:15 pm onwards 
 
Badminton 
Event: Women's Singles Round-of-32 
 
Athletes: Saina Nehwal vs Elsie De Villiers (RSA) 
 
Time: 12:00 pm onwards 
 
Event: Men's Singles Round-of-32 
 
Athletes: Srikanth Kidambi vs Aatish Lubah (MRI) 
 
Time: 12:35 pm onwards 
 
Event: Women's Singles Round-of-32 
 
Athletes: P.V. Sindhu vs Andra Whiteside (FIJ) 
 
Time: 1:10 pm onwards 
 
Event: Women's Singles Round-of-32 
 
Athletes: Ruthvika Gadde vs Grace Atipaka (GHA) 
 
Time: 1:45 pm onwards 
 
Event: Men's Singles Round-of-32 
 
Athletes: H.S. Prannoy vs Christopher Jean Paul (MRI) 
 
Time: 1:45 pm onwards (After Ruthvika Gadde's match) 
 
Event: Mixed Doubles Round-of-32 
 
Athletes: Rankireddy/Ponappa vs Lane/Pugh (ENG) 
 
Time: 2:20 pm onwards 
 
Event: Mixed Doubles Round-of-32 
 
Athletes: Chopra/Reddy vs Molia/Gibson (FIJ) 
 
Time: 4:40 pm onwards 
 
Boxing 
Event: Women's 45-48 Kg Semifinals 
 
Athletes: M.C. Mery Kom vs Anusha Koddithuwakku (SL) 
 
Time: 7:30 am onwards 
 
Event: Women's 60 Kg QF 
 
Athletes: Sarita Devi vs Anja Stridsman (AUS) 
 
Time: 8:00 am onwards 
 
Event: Men's 52 Kg QF 
 
Athletes: Gaurav Solanki vs Charles Keama (PNG) 
 
Time: 9:00 am onwards 
 
Event: Men's 75 Kg QF 
 
Athletes: Vikas Krishan vs Benny Muziyo (ZAM) 
 
Time: 10:00 am onwards 
 
Event: Women's 51 Kg QF 
 
Athletes: Pinki Rani vs Lisa Whiteside (ENG) 
 
Time: 2:00 pm onwards 
 
Event: Men's 60 Kg QF 
 
Athletes: Manish Kaushik vs Calum French (ENG) 
 
Time: 3:15 pm onwards 
 
Hockey 
Event: Men's Pool B 
 
Athletes: India vs England 
 
Time: 3:00 pm onwards 
 
Lawn Bowls 
Event: Men's Singles Section-A, Round 5 
 
Athletes: Krishna Xalxo vs Shannon McIlroy (NZL) 
 
Time: 4:30 am onwards 
 
Event: Women's Pairs Section-A, Round 4 
 
Athletes: India vs South Africa 
 
Time: 4:30 am onwards 
 
Event: Women's Triples Section-A, Round 5 
 
Athletes: India vs Canada 
 
Time: 11:30 am onwards 
 
Event: Men's Fours Section-B, Round 3 
 
Athletes: India vs Australia 
 
Time: 11:30 am onwards 
 
Rhythmic Gymnastics 
Event: Individual and Team Final Qualification 
 
Athletes: Meghana Reddy 
 
Time: 6:30 am onwards 
 
Shooting 
Event: Men's 50m Pistol 
 
Athletes: Jitu Rai, Om Mitharwal 
 
Time: 4:30 am onwards (Qualification), 7:30 am onwards (Finals) 
 
Event: Men's Double Trap 
 
Athletes: Ankur Mittal, Mohd. Ashab 
 
Time: 4:30 am onwards (Qualification), 11:15 am onwards (Finals) 
 
Event: Women's Double Trap Finals 
 
Athletes: Shreyasi Singh, Varsha Varman 
 
Time: 6:00 am onwards 
 
Squash 
Event: Men's Doubles Pool F 
 
Athletes: Vikram Malhotra/Ramit Tandon vs Peter Creed/ Joel Makin (WAL) 
 
Time: 6:30 am onwards 
 
Event: Women's Doubles Pool C 
 
Athletes: Joshna Chinappa/ Dipika Pallikal vs Tesni Evans/Deon Saffery (WAL) 
 
Time: 8:00 am onwards 
 
Event: Women's Doubles Pool C 
 
Athletes: Joshna Chinappa/ Dipika Pallikal vs Dianne Kellas/Colette Sultana (MLT) 
 
Time: 1:30 pm onwards 
 
Event: Mixed Doubles Pool H 
 
Athletes: Joshna Chinappa/Harinder Pal Sandhu vs Lisa Aitken/Kevin Moran 
 
Time: 3:45 pm onwards 
 
Table Tennis 
Event: Women's TT6-10 Group 
 
Athletes: Maitreyee Sarkar vs Vero Nime (PNG) 
 
Time: 6:10 am onwards 
 
Event: Women's TT6-10 Group 
 
Athletes: Vaishnavi Sutar vs Faith Obazuye (NIG) 
 
Time: 6:10 am onwards 
 
Event: Women's Doubles Round-of-32 
 
Athletes: Mukherjee/Saharabudhe vs Kinoo/Ramaswamy (MRI) 
 
Time: 7:20 am onwards 
 
Event: Men's Doubles Round-of-32 
 
Athletes: Achanta/Gnanasekaran vs Miita/Takooa (KIR) 
 
Time: 7:55 am onwards 
 
Event: Men's Doubles Round-of-32 
 
Athletes: Desai/Shetty vs Britton/Franklin 
 
Time: 8:30 am onwards 
 
Event: Mixed Doubles Round-of-32 
 
Athletes: Sahasrabudhe/Desai 
 
Time: 9:05 am onwards 
 
Event: Mixed Doubles Round-of-32 
 
Athletes: Achanta/Das 
 
Time: 9:05 am onwards 
 
Event: Mixed Doubles Round-of-32 
 
Athletes: Gnanasekaran/Batra 
 
Time: 12:00 pm onwards 
 
Event: Mixed Doubles Round-of-32 
 
Athletes: Shetty/Patkar 
 
Time: 12:00 pm onwards 
 
Event: Men's Singles Round-of-64 
 
Athletes: Harmeet Desai 
 
Time: 12:45 pm onwards 
 
Event: Men's Singles Round-of-64 
 
Athletes: Sharath Achanta 
 
Time: 12:45 pm onwards 
 
Event: Men's Singles Round-of-64 
 
Athletes: Sathiyan Gnanasekaran 
 
Time: 12:45 pm onwards 
 
Event: Women's Singles Round-of-32 
 
Athletes: Madhurika Patkar 
 
Time: 1:10 pm onwards 
 
Event: Women's Singles Round-of-32 
 
Athletes: Manika Batra 
 
Time: 2:15 pm onwards 
 
Event: Women's Singles Round-of-32 
 
Athletes: Mouma Das 
 
Time: 2:15 pm onwards
LIVE CHAT online