COOKIE CONSENT
Create
Notifications
Favorites Edit
Advertisement

Khelo India School Games: Day 7 Round-up

Press Release
NEWS
News
595   //    05 Feb 2018, 13:19 IST

Image result for khelo india school games

Punjab teams look for Hockey double

Unbeaten Punjab teams are strong claimants for gold medals in both Girls’ and Boys’ sections of the Khelo India School Games. Halfway through the league stage they have not lost any match in either section.

Punjab Boys, who are in Pool A, have beaten Haryana 4-2 and thrashed Rajasthan 10-1 and will take on Odisha in their last league assignment on Sunday.  

Punjab Girls who are in Pool B, have beaten Chandigarh 3-1 and Odisha 7-2 and will face Delhi in the last league fixture.

The two teams that could spoil Punjab’s party are Haryana in Girls section and Chandigarh in Boys section, as they are also unbeaten.

Among talented youngsters in Boys’ sections, Punjab’s Surdarshan Singh and Sarbjot, Chandigarh’s Hashim, Odisha’s Sudeep Chirmkao, Haryana’s Rimanshu, Delhi’s Sushil (Delhi), Karnataka’s KM Yashwanth and Chetan Suthar have been the most impressive.

Among the girls Punjab’s Simarjeet Kaur and Amardeep, Chandigarh's Akshita Yadav, Haryana’s Anu, Jharkhand’s Ropani Kumari and Rajni Kerketa, Odisha’s Aten Topno and Uttar Pradesh’s Mumtaz Khan and Simran Singh have been the pick.

In 16 matches (eight each in boys and girls section) it has rained goal with whopping 108 being scored (59 in boys section and 49 in Girls).

Odisha has scored 15 goals, the most in boys section while conceding five, while Punjab is next with 13 -2.

In girls section Jharkhand despite one win and a loss have fired 14 goals and conceded 4, Punjab is next with 10-3 goal tally.

Advertisement

Tamil Nadu, Maharashtra and Haryana take five gold each 

As the athletics events came to end here at the Jawaharlal Nehru Stadium in the first Khelo India School Games the best athletes of the meet were crowned. Abhishek Singh of Uttar Pradesh, who won the first gold medal of these games with a throw of 18.73 metres, was declared as the best male athlete. Kerala’s Aparna Roy, who won the 100m hurdles event in 14.02 seconds, was adjudged the best women athlete.

Tamil Nadu had the most medals with a haul of 19 medals that included 5 gold, 8 silver and 6 bronze medals. Kerala were behind them with a total of 17 medals that included 5 gold, 7 silver and 5 bronze medals. Maharashtra also had five gold besides 4 silver and 2 bronze for a total of 11 medals.

Haryana dominates final day’s wrestling

Haryana, acknowledged as one of the country’s biggest boxing bastions, also dominated the final day of wrestling competitions at the inaugural Khelo India School Games here at the KD Jadhav Stadium on Sunday winning seven of the ten finals. Haryana made a clean sweep of all three Greco-Roman boys finals and the three finals in Girls freestyle on Sunday.

Results:

Boys 

Freestyle:

69kg class: Gaurav Balyan (Uttar Pradesh) beat Rahul Solankar (Haryana). Bronze medals: Sanjeev Kumar (Maharashtra) and Rahul (Haryana). 

76kg class: Ankit Vats (Delhi) beat Vetal Shelke (Maharashtra). Bronze medals: Sheeta Guliya (Delhi) and Ankit (Haryana).

85kg class: Joginder (Haryana) beat Kapil Phaeswal (Delhi). Bronze medals: Sunil Padatare (Karnataka) and Abhishek Kaushish (Punjab)

100kg class: Sahil (Punjab) beat Monu Dahiya (Delhi). Bronze medals: Ankit Kumar (Uttar Pradesh) and Prashant Suryavansi (Maharashtra).

Boys: Greco-Roman:

69kg class: Vikas (Haryana) beat Sachin (Haryana). Bronze medals: Shivanand S Bangi (Karnataka) and Lavnish (Uttar Pradesh).

85kg class: Ravi Malik (Haryana) beat Mehar Singh (Haryana). Bronze medals: Gautam (Punjab) and Rohit (Haryana).

100kg class: Nitiesh Kumar (Haryana) beat Nitiesh Kumar (Haryana). Bronze medals: Vicky (Haryana) and Sonu (Delhi).

Girls:

60kg class: Anshu (Haryana) beat Leena Antony (Karnataka). Bronze medals: Komal (Himachal Pradesh) and Srushti Bhosale (Maharashtra).

65kg class: Sonam (Haryana) beat Mansi (Haryana). Bronze medals: Vishranti Patil (Maharashtra) and Harshada Jadhav (Maharashtra).

70kg class: Ravita Kumari (Haryana) beat Pathan Sanofar (Gujarat). Bronze medals: Ashpreet Kaur (Punjab) and Varsha Chaudhry (Uttar Pradesh).

Boxing report

Results (preliminaries):

Boys

46kg class: Mohammed Nizamuddin (Manipur) beat Gorav Singh (Madhya Pradesh) on points; Sai Sarup (Maharashtra) beat Jubin Kota (Assam) on points.

48kg class: Anil (Maharashtra) beat Pankaj (Delhi) on points; Krishna Joda (Jharkhand) beat Roshan Papu Shav (Daman & Diu) referee stopped contest in third round.

50kg class: Swapnil Shinde (Maharashtra) beat Chandrajit Kumar (Daman & Diu) referee stopped contest in first round; Rinku Chahal (Delhi) beat Mohammed Tukan (Odisha) referee stopped contest in first round.

52kg class: Rohit Mor (Delhi) beat Jitender Kumar (Uttar Pradesh) on points (4-1); Yudhvir (Punjab) w.o. Jai Singh (Haryana).

54kg class: Rajat Batt (Uttarakhand) beat A Sameer (Chattisgarh) on points (4-1); Chirag (Haryana) beat Tezeswar Sibgh (Himachal Pradesh) on points.

57kg class: Lokesh Khichi (Rajasthan) beat Pal Satyam (Daman & Diu) on points; Rohit Baghel (Haryana) beat Aman (Delhi) on points (4-1); Ankit Narwal (Haryana) beat Avdesh Singh (Uttar Pradesh) on points.

60kg class: Gurpreet Choudhary (Chandigarh) w.o. Aryan Lohan (Haryana).

75kg class: Harsh Gill (Haryana) beat Harsh Kumar (Rajasthan), latter retired in first round.

80kg class: Mohit (Haryana) w.o. Parth Sachdeva (Chandigarh); Royzen beat Abhinav Rai (Uttar Pradesh) on points (3-2).

Over 80kg class: Satinder (Maharashtra) beat Harsh Rana (Delhi) on points; Pritam (Punjab) beat Akshay Daiya (Haryana) on points; Ashwin Ramesh (Tamil Nadu) beat Mohammed Adnan (Uttar Pradesh) on points (3-2).

Girls:

46kg class: Sanjana (Delhi) beat Babita Singh (Assam) on points; Rajni (Haryana) beat Purabi Karmakar (Andhra Pradesh) on points (3-2).

48kg class: Sushila (Punjab) beat Laxmi Patil (Maharashtra) on points (4-1);

50kg class: Amisha Kumari (Assam) beat Shivapriya (Tamil Nadu) on points; Minakshi (Haryana) beat Komal (Chandigarh) on points.

52kg class: Priti Banekar (Maharashtra) beat G Sriharika (Andhra Pradesh), referee stopped contest in second round; Nanjita Baro (Assam) beat Aarya Bartakke (Maharashtra) on points.

54kg class: Ssanthoi Heman (Maharashtra) beat Salini (Tamil Nadu), referee stopped contest in second round; Huidrom Ambeshwari (Manipur) beat Neha Mehta (Uttarakhand) referee stopped contest in second round.

57kg class: Sanya Negi (Delhi) beat Monika (Himachal Pradesh) referee stopped contest in first round.

66kg class: Shivangi Thakur (Himachal Pradesh) beat Princes (Uttar Pradesh) referee stopped contest in third round; Gunele Mitika Sanjay (Maharashtra) beat Neha (Uttarakhand) on points (4-1).

70kg class: Menka (Himachal Pradesh) beat Srijan Sharma (Himachal Pradesh) on points (4-1);

75kg class: Prachi Kerjar (Goa) beat Hiral Makwana (Maharashtra), referee stopped contest in second round.

80kg class: Sushma (Haryana) beat Parvathy (Kerala) on points (3-2).

Over 80kg class: Lipakshi (Rajasthan) w.o. Arya (Maharashtra).

Srihari, Firdoush close swimming leg in style

Karnataka’s National Record Holder Srihari Natraj won two more Gold medals (50m backstroke & 100m freestyle) to take his final tally from the pool to six gold and one silver as the swimming competition of inaugural Khelo India School Games came to an end.

While Srihari dominated the Boys section, Firdoush Kayamkhani of Delhi won four gold in the Girls section at the Dr. Shyama Prasad Indoor Swimming Pool Stadium

Results:

Boys: 

100m freestyle: 1. Srihari Nataraj (Karnataka) 53.07 seconds; 2. Neel Roy (Maharashtra) 53.36; 3. Xavier Michael D'Souza (Goa) 54.63.

200m butterfly: 1. Param Padam Birthare (Madhya Pradesh) 2:08.70; 2. Prasiddha Krishna (Karnataka) 2:14.07; 3. Sanskar Tokas (Delhi) 2:14.86.

50m breaststroke: 1. Maibam Mangalsana Meitei (Manipur) 31.84 seconds; 2. Tanish Kaswan Nayasar (Delhi) 32.11; 3. Aryan Kedare (Maharashtra) 32.51.

50m backstroke: 1. Srihari Nataraj (Karnataka) 26.89 seconds; 2. Xavier Michael D'Souza (Goa) 27.80; 3. Tanmay Das (Delhi) and Soumyajit Saha (West Bengal) 28.62.

Girls:

100m freestyle: 1. Annie Jain (Delhi) 1:01.49; 2. Shivangi Sharma (Delhi) 1:02.00; 3. Khushi Dinesh (Karnataka) 1:02.86.

200m butterfly: 1. Firdoush Kayamkhani (Delhi) 2:33.18; 2. Anubhuti Barua (Delhi) 2:33.88; 3. Saachi G (Karnataka) 2:34.73.

50m breaststroke: 1. Annie Jain (Delhi) 35.49 seconds; 2. Aaliyah Singh (Uttar Pradesh) 35.53; 3. Saloni Dalal (Karnataka) 35.99.

50m backstroke: 1. Suvana C Baskar (Karnataka) 32.12 seconds; 2. Aaliyah Singh (Uttar Pradesh) 32.34; 3. Tanisha Malviya (Delhi) 32.32.

Overall:

Best swimmer: Boys: Srihari Nataraj (Maharashtra)

Best Swimmer: Girls: Suvana Bhaskar (Karnataka)

Team: 1. Karnataka; 2. Delhi; 3. Maharashtra

Delhi, Himachal Pradesh emerge champions in Kabaddi

Delhi boys staged a superb rally in the final few minutes of an enthralling kabaddi final to beat Uttar Pradesh 33-27 and claim gold in the inaugural Khelo India School Games at the KD Jadhav Stadium here tonight. A raid by Sanjay Dabas, who played with the heart of a leader, was the turning point in the game.

Earlier, Himachal Pradesh girls rode on an all-court display to crown themselves champions in the. They beat back a late surge by Delhi to win the final 25-19 and break into riotous celebrations.

Results:

Final: Boys: Delhi beat Uttar Pradesh 33-27; Girls: Himachal Pradesh beat Delhi 25-19.



Press Release
NEWS
Advertisement
Fetching more content...