Create
Notifications
Favorites Edit
Advertisement

Badminton Asia Championships 2019 Schedule

Schedule for 28/ 04/ 2019

Men's Singles Final

Player 1Player 2
SHI Yuqi [2]Kento MOMOTA [1]

Women's Singles Final

Player 1Player 2
Akane YAMAGUCHI [3]HE Bingjiao [5]

Men's Doubles Final

Team 1Team 2
Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJOHiroyuki ENDO / Yuta WATANABE

Women's Doubles Final

Team 1Team 2
Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARACHEN Qingchen / JIA Yifan

Mixed Doubles Final

Team 1Team 2
WANG Yilyu / HUANG DongpingHE Jiting / DU Yue

Schedule for 27/ 04/ 2019

Men's Singles Semi final

Player 1Player 2
SHI Yuqi [2]CHOU Tien Chen [3]
Kento MOMOTA [1]Tien Minh NGUYEN

Women's Singles Semi final

Player 1Player 2
Akane YAMAGUCHI [3]CHEN Yufei [1]
HE Bingjiao [5]CAI Yanyan

Men's Doubles Semi final

Team 1Team 2
Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJOTakeshi KAMURA / Keigo SONODA
Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABEMin Hyuk KANG / KIM Won Ho

Women's Doubles Semi final

Team 1Team 2
Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARAYuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA
CHEN Qingchen / JIA YifanDella Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA

Mixed Doubles Semi final

Team 1Team 2
WANG Yilyu / HUANG DongpingDechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI
HE Jiting / DU YueZHENG Siwei / HUANG Yaqiong

Schedule for 26/ 04/ 2019

Men's Singles Quarterfinal

Player 1Player 2
Kento MOMOTA [1]LU Guangzu
CHEN Long [4]Tien Minh NGUYEN
Kenta NISHIMOTOCHOU Tien Chen [3]
Sameer VERMASHI Yuqi [2]

Women's Singles Quarterfinal

Player 1Player 2
CHEN Yufei [1]Aya OHORI
Akane YAMAGUCHI [3]Saina NEHWAL [7]
CAI YanyanPUSARLA V. Sindhu [4]
HE Bingjiao [5]Nozomi OKUHARA [2]

Men's Doubles Quarterfinal

Team 1Team 2
Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJOHAN Chengkai / ZHOU Haodong
Takeshi KAMURA / Keigo SONODAHE Jiting / TAN Qiang
Min Hyuk KANG / KIM Won HoAaron CHIA / SOH Wooi Yik
Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABELI Junhui / LIU Yuchen

Women's Doubles Quarterfinal

Team 1Team 2
Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTAJongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI
Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARALI Wenmei / ZHENG Yu
LEE So Hee / SHIN Seung ChanCHEN Qingchen / JIA Yifan
CHANG Ching Hui / YANG Ching TunDella Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA

Mixed Doubles Quarterfinal

Team 1Team 2
ZHENG Siwei / HUANG YaqiongYuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO
Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINOHE Jiting / DU Yue
Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJADechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI
YEUNG Ming Nok / NG Tsz YauWANG Yilyu / HUANG Dongping



Schedule for 25/ 04/ 2019

Men's Singles Round of 16

Player 1Player 2
Tommy SUGIARTO [7]LU Guangzu
NG Ka Long AngusSameer VERMA
LEE Cheuk YiuKento MOMOTA [1]
Tien Minh NGUYENShesar Hiren RHUSTAVITO
CHONG Wei FengCHEN Long [4]
Kenta NISHIMOTOWONG Wing Ki Vincent
CHOU Tien Chen [3]LIN Dan
SHI Yuqi [2]Sitthikom THAMMASIN

Women's Singles Round of 16

Player 1Player 2
Aya OHORICHEUNG Ngan Yi
HE Bingjiao [5]Thuy Linh NGUYEN
CAI YanyanYIP Pui Yin
PUSARLA V. Sindhu [4]Choirunnisa CHOIRUNNISA
YEO Jia MinAkane YAMAGUCHI [3]
Nozomi OKUHARA [2]Soniia CHEAH
Gregoria Mariska TUNJUNGCHEN Yufei [1]
KIM Ga EunSaina NEHWAL [7]

Men's Doubles Round of 16

Team 1Team 2
Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJOCHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok
Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSOHiroyuki ENDO / Yuta WATANABE
HAN Chengkai / ZHOU HaodongLU Ching Yao / YANG Po Han
Min Hyuk KANG / KIM Won HoLIU Cheng / ZHANG Nan
Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTOHE Jiting / TAN Qiang
Takeshi KAMURA / Keigo SONODAMohamad Arif Ab Latif ARIF/ Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN
ONG Yew Sin / TEO Ee YiLI Junhui / LIU Yuchen

Women's Doubles Round of 16

Team 1Team 2
Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTADU Yue / LI Yinhui
Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAIAnna Ching Yik CHEONG / LIM Chiew Sien
CHANG Ching Hui / YANG Ching TunThilini Pramodika HENDAHEWA / Kavidi SIRIMANNAGE
Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTADONG Wenjing / FENG Xueying
LI Wenmei / ZHENG YuKIM So Yeong / KONG Hee Yong
LEE So Hee / SHIN Seung ChanVivian HOO / YAP Cheng Wen
Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARAYujia JIN / Ming Hui LIM
Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAICHEN Qingchen / JIA Yifan

Mixed Doubles Round of 16

Team 1Team 2
Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJAUtkarsh ARORA / Karishma WADKAR
Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMOPraveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI
Takuro HOKI / Wakana NAGAHARADechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI
Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINORinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI
Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGANWANG Yilyu / HUANG Dongping
YEUNG Ming Nok / NG Tsz YauKohei GONDO / Ayane KURIHARA
ZHENG Siwei / HUANG YaqiongAmrullo BAKHSHULLAEV / Sevinch SODIKOVA
CHAN Peng Soon / GOH Liu YingHE Jiting / DU Yue


Asian C'ship: Sindhu and Saina advance, Srikanth exits
Asian C'ship: Sindhu and Saina advance, Srikanth exits
Fetching more content...