Create
Notifications
New User posted their first comment
Advertisement

ECS Frankfurt T10 League 2020: Full schedule, squads, match timings and live streaming details

 ECS Frankfurt T10 League 2020 will be organised at the Franfurt Oval [PC: CricketWorld]
ECS Frankfurt T10 League 2020 will be organised at the Frankfurt Oval [PC: CricketWorld]
ANALYST
Modified 28 Sep 2020, 07:46 IST
Preview
Advertisement

The second edition of the ECS Frankfurt T10 League will be organised at the Frankfurt Oval in Frankfurt, Germany between September 28 and October 02, 2020.

The ECS Frankfurt will feature two groups of five clubs. Teams competing in Group A are Darmstadt CC e.V, Frankfurt Cricket Club, SG Hainhausen 1886, TSV Cricket Pfungstadt and Turk FC Hattersheim am Main.

Group-B will feature FCA04 Darmstadt, FC Germania Bieber, Lemar CC Oberursel, MSC Frankfurt and SV Wiesbaden 1899.

As always, the top two teams from both groups will secure the playoff berths, with the semifinals and the summit clash scheduled for October 3.


ECS Frankfurt T10 League 2020 Fixtures (All Times in IST)

September 28, Monday

Frankfurt Cricket Club vs Turk FC Hattersheim am Main at 12:30 PM

SG Hainhausen 1886 vs TSV Cricket Pfungstadt at 02:30 PM

Darmstadt CC e.V vs Frankfurt Cricket Club at 04:30 PM

Advertisement

Turk FC Hattersheim am Main vs SG Hainhausen 1886 at 06:30 PM

TSV Cricket Pfungstadt vs Darmstadt CC e.V at 08:30 PM

September 29, Tuesday

Frankfurt Cricket Club vs SG Hainhausen 1886 at 12:30 PM

Turk FC Hattersheim am Main vs TSV Cricket Pfungstadt at 02:30 PM

Darmstadt CC e.V vs Turk FC Hattersheim am Main at 04:30 PM

TSV Cricket Pfungstadt vs Frankfurt Cricket Club at 06:30 PM

SG Hainhausen 1886 vs Darmstadt CC e.V at 08:30 PM

September 30, Wednesday

FCA04 Darmstadt vs MSC Frankfurt at 12:30 PM

SV Wiesbaden 1899 vs Lemar CC Oberursel at 02:30 PM

FC Germania Bieber vs FCA04 Darmstadt at 04:30 PM

MSC Frankfurt vs SV Wiesbaden 1899 at 06:30 PM

Lemar CC Oberursel vs FC Germania Bieber at 08:30 PM

October 01, Thursday

Lemar CC Oberursel vs FCA04 Darmstadt at 12:30 PM

MSC Frankfurt vs Lemar CC Oberursel at 02:30 PM

FC Germania Bieber vs MSC Frankfurt at 04:30 PM

FCA04 Darmstadt vs SV Wiesbaden 1899 at 06:30  PM

SV Wiesbaden 1899 vs FC Germania Bieber at 08:30 PM

ECS Frankfurt Semifinal 1: October 02, Friday

1st Group 1 vs 2nd Group 2 at 12:30 PM

ECS Frankfurt Semifinal 2: October 02, Friday

2nd Group 1 vs 1st Group 2 at 02:30 PM

ECS Frankfurt Bronze Final: October 02, Friday

Loser SF1 vs Loser SF2 at 05:30 PM

ECS Frankfurt Final: October 02, Friday

Winner SF1 vs Winner SF2 at 08:00 PM


ECS Frankfurt T10 League 2020 live streaming details

The ECS Frankfurt T10 League 2020 will be streamed across globe on the YouTube channel: ECN - European Cricket Network. Indian fans can catch live action on the FanCode App.


ECS Frankfurt T10 League 2020 full squads

Advertisement

TSV Cricket Pfungstadt Squad: Arsalan Javad, Suleman Ahmad, Samar Ahmad Khan, Zeeshan Nasar, Akmal Ahmad, Barkat Ali, Qasair Ilyas, Tousif Ahmed, Ata-Ul-Kareem Pasha, Zeeshan Ali, Zeshan Atif, Muhammad Habib, Farrakh Shehzad Joyia, Khalid Mahmood Babar, Nasir Ahmad and Zulfiqar Zafar Ahmad. 

Darmstadt CC e.V Squad: Adnan Nazir, Sheikh Habib, Umar Khan, Hikmat Khan, Khalilur Rehman, Muhammad Umar, Mansoor Khan, Azmat Ali, Shafiullah Niazi, Parwaiz Akhoudzada, Majeed Nasseri, Qudratullah Olfat, Vipin Chhetri and Faheem Beigh.

Frankfurt CC Squad: Ayub Pasha, Hasan Nauman, Alim Al Razy, Aqil Tariq, Kamran Mohmand, Iqbal Muhammad, Shafqat Ali, Hashim Zia Ullah, Shehbaz Mohammed, Salim Khan, Naqash Naveed, Niamat Ailisafi, Aditya Khan, Keshav Ramachandran, Farhan Mahmood, Sahil Hussein, Hewad Hussein, Tanzil Tariq, Yasin Shir, Sayedroohullah Sadat, Talha Yusuf, Wamaq Syed, Alishan Mohmand, Sanjeev Taneja, Waheed Haji, Janat Ahmedzai, Mohammed Haqyar, and Simab Jan Mumand. 

FCA 04 Darmstadt Squad: Muneeb Ahmed, Muhammad Mudassar, Shakoor Rahimzei, Yasir Hayat, Kashif Tarar, Tanzeem Ali, Anas Saeed, Ansar Hayat, Akhlaq Ahmed, Bisharat Ahmed, Hasnain Kabeer, Umar Faroz, Muhammad Tayyab, Muhammad Ahmad, Zaman Khan, Badar Munir, Tahir Ahmed, Ghulam Saif and Toquir Ahmad.

FC Germania Bieber Squad: TBA

SG Hainhausen Squad: Akakhel Tariq jan, Asrar Ahmad, Ali Imran, Ahmad Adil, Muneeb Mubashir, Asad Manzoor Malik, Tahir Yasir Ahmed, Nasir Ahmad, Waqar Ahmad Rana, Shah Wali Zadran, Noman Ahmed Raja, Haroon Malik, Atta ul Quddoos, Karim Ahmad, Asif Wasim, Muneeb Ahmad, Ali Raza Virk, Rafeh Ahmad, Muhammad Zoaib Ali, Naeem Ahmad and Qasrani Imran Ahmad. 

Turk FC Hattersheim am Main Squad: Abdul Hamid Bhatti, Nawabzad Mohamed Ameer Bin Jung, Amir Waheed, Inaam Ullah, Fazal Bashir, Alaam Noor Zadran, Anees Ur Rehman Bhatti, Javeed Butt, Umair Khalid, Saad Latif Ahmad, Zohaib Qamar, Naser Mahmod Khan, Yousaf Ramzan Butt, Yasir Mehmood Shelkh, Shehid Ahmed, Abdul Salam Bhatti, Atta Ul Mannan Butt, Mahid Butt, Tahir Ahmed, Rana Rizwan Ahmad and Hasher Rehma Bhatti.

Advertisement

MSC Frankfurt Squad: Shahid Afridi, Paramveer Singh, Zabiullah Arjubi, Bashir Zamankhel, Hamza Sayed Ameer, Muslim Yar Ashraf, Sekandar Khan, Nafees Buttar Ahmad, Adel Khan, Qader Khan, Daud Muhammad, Idrees Miakhel, Mohabbat Miakhel, Habib Rahman and Waseem Khan.

SG Hainhausen 1886 Squad: Akakhel Tariq jan, Asrar Ahmad, Ali Imran, Tahir Yasir Ahmed, Nasir Ahmad, Noman Ahmed Raja, Haroon Malik, Atta ul Quddoos, Karim Ahmad, Ahmad Adil, Muneeb Mubashir, Muneeb Ahmad, Ali Raza Virk, Rafeh Ahmad, Muhammad Zoaib Ali, Waqar Ahmad Rana, Shah Wali Zadran, Asad Manzoor Malik, Asif Wasim, Naeem Ahmad and Qasrani Imran Ahmad.

SV Wiesbaden 1899 Squad: Abdullah Zadran, Amin Khan, Khalid Khan Zadran, Jawed Khan, Fayaz Khan Nasseri, Enamullah Zadran, Shahan Agha, Malik Zadran, Mohammad Rahimi, Ibrahim Zadran Jr, Nasrullah Zadran and Momin Zadran.

Published 28 Sep 2020, 07:44 IST
Advertisement
Fetching more content...
App download animated image Get the free App now
❤️ Favorites Edit