Create
Notifications

Oscars 2021: When and where to watch, nominees, performers and all about the 93rd Academy Awards

The 88th Annual Oscars ceremony (Image via Getty Images)
The 88th Annual Oscars ceremony (Image via Getty Images)
Neetha Kurup
ANALYST
Modified 24 Apr 2021
News

The 93rd Academy Awards, aka the Oscars, are set to air this weekend.

This year's Oscars ceremony will be markedly different from the previous edition due to the pandemic.

This year may have battered the film industry, with no new movies being released in theaters for months on end due to the COVID-19 pandemic. However, this year's Oscars will see many women and people of color getting recognized for their talents.

Keep reading to learn everything about this year's Oscars ceremony as well as the full list of nominees and performers.


Also read: How will Oscars 2021 be different from other years? 93rd Oscars ceremony to be treated differently due to pandemic


When and where to watch Oscars 2021

This year's Oscars ceremony will be broadcast on ABC in the US and will be televised across the world.

The "Oscars Countdown" will start on Sunday, April 25, at 1 PM ET, with "Oscars: Into the Spotlight Pre-Show" airing at 6:30 pm ET.

The actual Oscars ceremony will begin at 8 pm ET.

The Oscars ceremony will also be available to stream on Hulu with Live TV, YouTube TV, AT&T TV, Fubo TV, and ABC's official website and app.

Oscars 2021 Nominees

Here is the full list of nominations for this year's Oscars:

Best Picture

“The Father” (David Parfitt, Jean-Louis Livi and Philippe Carcassonne, producers)

“Judas and the Black Messiah” (Shaka King, Charles D. King and Ryan Coogler, producers)

“Mank” (Ceán Chaffin, Eric Roth and Douglas Urbanski, producers)

“Minari” (Christina Oh, producer)

“Nomadland” (Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey and Chloé Zhao, producers)

“Promising Young Woman” (Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell and Josey McNamara, producers)

“Sound of Metal” (Bert Hamelinck and Sacha Ben Harroche, producers)

“The Trial of the Chicago 7” (Marc Platt and Stuart Besser, producers)


Also read: Oscar Nominations 2021: Twitter enraged after Academy snubs Da 5 Bloods and Delroy Lindo


Best Director

Thomas Vinterberg (“Another Round”)

David Fincher (“Mank”)

Lee Isaac Chung (“Minari”)

Chloé Zhao (“Nomadland”)

Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)

Best Actor in a Leading Role

Riz Ahmed (“Sound of Metal”)

Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Anthony Hopkins (“The Father”)

Gary Oldman (“Mank”)

Steven Yeun (“Minari”)

Best Actress in a Leading Role

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Andra Day (“The United States v. Billie Holiday”)

Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)

Frances McDormand (“Nomadland”)

Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Best Actor in a Supporting Role

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)

Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”)

Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”)

Paul Raci (“Sound of Metal”)

Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)

Best Actress in a Supporting Role

Maria Bakalova (‘Borat Subsequent Moviefilm”)

Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)

Olivia Colman (“The Father”)

Amanda Seyfried (“Mank”)

Yuh-jung Youn (“Minari”)

Best Animated Feature Film

“Onward” (Pixar)

“Over the Moon” (Netflix)

“A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” (Netflix)

“Soul” (Pixar)

“Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS)

Best Adapted Screenplay

“Borat Subsequent Moviefilm” - Screenplay by Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman and Lee Kern; Story by Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer and Nina Pedrad

“The Father,” Christopher Hampton and Florian Zeller

“Nomadland,” Chloé Zhao

“One Night in Miami,” Kemp Powers

“The White Tiger,” Ramin Bahrani

Best Original Screenplay

“Judas and the Black Messiah” - Screenplay by Will Berson, Shaka King; Story by Will Berson, Shaka King, Kenny Lucas and Keith Lucas

“Minari,” Lee Isaac Chung

“Promising Young Woman,” Emerald Fennell

“Sound of Metal” - Screenplay by Darius Marder and Abraham Marder; Story by Darius Marder and Derek Cianfrance

“The Trial of the Chicago 7,” Aaron Sorkin

Best Original Song

“Fight for You,” (“Judas and the Black Messiah”) - Music by H.E.R. and Dernst Emile II; Lyric by H.E.R. and Tiara Thomas

“Hear My Voice,” (“The Trial of the Chicago 7”) - Music by Daniel Pemberton; Lyric by Daniel Pemberton and Celeste Waite

“Húsavík,” (“Eurovision Song Contest”) - Music and Lyric by Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson

“Io Si (Seen),” (“The Life Ahead”) - Music by Diane Warren; Lyric by Diane Warren and Laura Pausini

“Speak Now,” (“One Night in Miami”) - Music and Lyric by Leslie Odom, Jr. and Sam Ashworth

Best Original Score

“Da 5 Bloods,” Terence Blanchard

“Mank,” Trent Reznor, Atticus Ross

“Minari,” Emile Mosseri

“News of the World,” James Newton Howard

“Soul,” Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

Best Sound

“Greyhound” - Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman

“Mank” - Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin

“News of the World” - Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett

“Soul” - Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker

“Sound of Metal” - Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh

Best Costume Design

“Emma” - Alexandra Byrne

“Mank” - Trish Summerville

“Ma Rainey’s Black Bottom” - Ann Roth

“Mulan” - Bina Daigeler

“Pinocchio” - Massimo Cantini Parrini

Best Animated Short Film

“Burrow” (Disney Plus/Pixar)

“Genius Loci” (Kazak Productions)

“If Anything Happens I Love You” (Netflix)

“Opera” (Beasts and Natives Alike)

“Yes-People” (CAOZ hf. Hólamói)

Best Live-Action Short Film

“Feeling Through”

“The Letter Room”

“The Present”

“Two Distant Strangers”

“White Eye”

Best Cinematography

“Judas and the Black Messiah” - Sean Bobbitt

“Mank” - Erik Messerschmidt

“News of the World” - Dariusz Wolski

“Nomadland” - Joshua James Richards

“The Trial of the Chicago 7” - Phedon Papamichael

Best Documentary Feature

“Collective” - Alexander Nanau and Bianca Oana

“Crip Camp” - Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder

“The Mole Agent” - Maite Alberdi and Marcela Santibáñez

“My Octopus Teacher” - Pippa Ehrlich, James Reed and Craig Foster

“Time” - Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn

Best Documentary Short Subject

“Colette” - Anthony Giacchino and Alice Doyard

“A Concerto Is a Conversation” - Ben Proudfoot and Kris Bowers

“Do Not Split” - Anders Hammer and Charlotte Cook

“Hunger Ward” - Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman

“A Love Song for Latasha” - Sophia Nahli Allison and Janice Duncan

Best Film Editing

“The Father” - Yorgos Lamprinos

“Nomadland” - Chloé Zhao

“Promising Young Woman” - Frédéric Thoraval

“Sound of Metal” - Mikkel E.G. Nielsen

“The Trial of the Chicago 7” - Alan Baumgarten

Best International Feature Film

“Another Round” (Denmark)

“Better Days” (Hong Kong)

“Collective” (Romania)

“The Man Who Sold His Skin” (Tunisia)

“Quo Vadis, Aida?”(Bosnia and Herzegovina)

Best Makeup and Hairstyling

“Emma” - Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze

“Hillbilly Elegy” - Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle

“Ma Rainey’s Black Bottom” - Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson

“Mank” - Kimberley Spiteri, Gigi Williams, Colleen LaBaff

“Pinocchio” - Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti

Best Production Design

“The Father” Production Design: Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone

“Ma Rainey’s Black Bottom” Production Design: Mark Ricker; Set Decoration: Karen O’Hara and Diana Stoughton

“Mank” Production Design: Donald Graham Burt; Set Decoration: Jan Pascale

“News of the World” Production Design: David Crank; Set Decoration: Elizabeth Keenan

“Tenet” Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas

Best Visual Effects

“Love and Monsters” - Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox

“The Midnight Sky” - Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins

“Mulan” - Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram

“The One and Only Ivan” - Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones and Santiago Colomo Martinez

“Tenet” - Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher


Also read: Oscars Fever: 20 Sports Movies That Won an Oscar or Were Nominated


Oscars 2021 Presenters

The list of presenters for this year's Oscars ceremony includes: Angela Bassett, Halle Berry, Bong Joon Ho, Don Cheadle, Bryan Cranston, Laura Dern, Harrison Ford, Regina King, Marlee Matlin, Rita Moreno, Joaquin Phoenix, Brad Pitt, Reese Witherspoon, Renée Zellweger and Zendaya.

Additionally, Oscar nominees Riz Ahmed, Viola Davis, and Steven Yeun will also be presenters for the ceremony.

Oscars 2021 Performers

Performances for the Best Original Song nominees have been pre-recorded for this year's Oscars. Performers at this year's Oscars ceremony include:

Celeste and Daniel Pemberton (“Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7”)

H.E.R. (“Fight for You” from “Judas and the Black Messiah”)

Leslie Odom, Jr. (“Speak Now” from “One Night in Miami”)

Laura Pausini and Diane Warren (“Io Si: Seen” from “The Life Ahead”)

Molly Sanden (“Husavik” from “Eurovision Song Contest”)

Published 24 Apr 2021
Fetching more content...
App download animated image Get the free App now