Create
Notifications
⚡️ Get the free App now
Favorites Edit
Advertisement

2019 World Badminton Championships Schedule

Schedule for World Badminton Championships 2019


25th August 2019:- Finals


Men's Singles

Player 1Player 2
Kento MOMOTAAnders ANTONSEN

Women's Singles

Player 1Player 2
Nozomi OKUHARA PUSARLA V. Sindhu

Men's Doubles

Team 1Team 2
Mohammad AHSAN [4]Hendra SETIAWANTakuro HOKI [12]Yugo KOBAYASHI

Women's Doubles

Team 1Team 2
Mayu MATSUMOTO /Wakana NAGAHARAYuki FUKUSHIMA/ Sayaka HIROTA


Mixed Doubles

Team 1Team 2
ZHENG Si Wei/ HUANG Ya QiongDechapol PUAVARANUKROH/ Sapsiree TAERATTANACHAI


----------------------------------------------------------------------

24th August 2019:- Semi Finals


Men's Singles

Player 1Player 2
Kento MOMOTASAI PRANEETH B.
Anders ANTONSENKantaphon WANGCHAROEN


Women's Singles

Player 1Player 2
Ratchanok INTANONNozomi OKUHARA
CHEN Yu FeiPUSARLA V. Sindhu


Men's Doubles

Team 1Team 2
Fajar ALFIAN/ Muhammad Rian ARDIANTOMohammad AHSAN/ Hendra SETIAWAN
Takuro HOKI/ Yugo KOBAYASHILI Jun Hui/ LIU Yu Chen


Women's Doubles

Team 1Team 2
Mayu MATSUMOTO/ Wakana NAGAHARAGreysia POLII/ Apriyani RAHAYU
DU Yue/ LI Yin HuiYuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA


Mixed Doubles

Team 1Team 2
ZHENG Si Wei/ HUANG Ya QiongYuta WATANABE / Arisa HIGASHINO
Dechapol PUAVARANUKROH/ Sapsiree TAERATTANACHAIWANG Yi Lyu/ HUANG Dong Ping


-----------------------------------------------------------------------------------

23rd August 2019:- Quarter Finals


Men's Singles

Player 1Player 2
Kento MOMOTALEE Zii Jia
Jonatan CHRISTIESAI PRANEETH B.
Anders ANTONSENCHEN Long
Kantaphon WANGCHAROENCHOU Tien Chen

Women's Singles

Player 1Player 2
YEO Jia MinRatchanok INTANON
Nozomi OKUHARAHE Bing Jiao
Mia BLICHFELDTCHEN Yu Fei
PUSARLA V. SindhuTAI Tzu Ying


Men's Doubles

Team 1Team 2
CHOI Solgyu/SEO Seung JaeFajar ALFIAN/Muhammad Rian ARDIANTO
Mohammad AHSAN /Hendra SETIAWANLIAO Min Chun /SU Ching Heng
Takuro HOKI/Yugo KOBAYASHITakeshi KAMURA/Keigo SONODA
LIU Cheng /ZHANG NanLI Jun Hui /LIU Yu Chen


Women's Doubles

Team 1Team 2
Mayu MATSUMOTO /Wakana NAGAHARAShiho TANAKA /Koharu YONEMOTO
CHEN Qing Chen /JIA Yi FanGreysia POLII [5]Apriyani RAHAYU
DU Yue /LI Yin HuiMisaki MATSUTOMO [3]Ayaka TAKAHASHI
LEE So Hee /SHIN Seung ChanYuki FUKUSHIMA [2]Sayaka HIROTA


Mixed Doubles

Team 1Team 2
ZHENG Si Wei /HUANG Ya QiongSEO Seung Jae/CHAE Yujung
Yuta WATANABE/Arisa HIGASHINOCHAN Peng Soon /GOH Liu Ying
Robin TABELING/Selena PIEKDechapol PUAVARANUKROH /Sapsiree TAERATTANACHAI
TANG Chun Man /TSE Ying SuetWANG Yi Lyu /HUANG Dong Ping


----------------------------------------------------------------------------

22nd August 2019:- Round Three


Men's Singles

Player 1Player 2
Kento MOMOTAPRANNOY H. S.
Kenta NISHIMOTOLEE Zii Jia
Jonatan CHRISTIEJan O JORGENSEN
Anthony Sinisuka GINTINGSAI PRANEETH B.
Kanta TSUNEYAMAAnders ANTONSEN
NG Ka Long AngusCHEN Long
Kantaphon WANGCHAROENKIDAMBI Srikanth
LOH Kean YewCHOU Tien Chen


Women's Singles

Player 1Player 2
YEO Jia MinThi Trang (B) VU
Ratchanok INTANONGregoria Mariska TUNJUNG
Nozomi OKUHARASUNG Ji Hyun
HE Bing JiaoHAN Yue
Mia BLICHFELDTSaina NEHWAL
Michelle LICHEN Yu Fei
Beiwen ZHANGPUSARLA V. Sindhu
KIM Ga EunTAI Tzu Ying


Men's Doubles

Team 1Team 2
CHOI Solgyu/ SEO Seung JaeLEE Yang/ WANG Chi-Lin
Fajar ALFIAN/ Muhammad Rian ARDIANTOGOH V Shem / TAN Wee Kiong
Mohammad AHSAN/ Hendra SETIAWANAlexander DUNN/ Adam HALL
Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSENLIAO Min Chun / SU Ching Heng
Takuro HOKI/ Yugo KOBAYASHIHAN Cheng Kai/ ZHOU Hao Dong
HE Ji Ting / TAN QiangTakeshi KAMURA / Keigo SONODA
LIU Cheng / ZHANG NanMark LAMSFUSS/ Marvin SEIDEL
Takuto INOUE/ Yuki KANEKOLI Jun Hui/ LIU Yu Chen


Women's Doubles

Team 1Team 2
Mayu MATSUMOTO/ Wakana NAGAHARAMaiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN
Shiho TANAKA/ Koharu YONEMOTOJongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI
CHEN Qing Chen/ JIA Yi FanKIM So Yeong/ KONG Hee Yong
Greysia POLII / Apriyani RAHAYUGabriela STOEVA / Stefani STOEVA
Vivian HOO / YAP Cheng WenDU Yue/ LI Yin Hui
CHOW Mei Kuan / LEE Meng YeanMisaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI
Della Destiara HARIS/ Rizki Amelia PRADIPTALEE So Hee / SHIN Seung Chan
LI Wen Mei / ZHENG YuYuki FUKUSHIMA/ Sayaka HIROTA


Mixed Doubles

Team 1Team 2
ZHENG Si Wei / HUANG Ya QiongHafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA
SEO Seung Jae/ CHAE YujungNipitphon PHUANGPHUAPET/ Savitree AMITRAPAI
Yuta WATANABE/ Arisa HIGASHINOChris ADCOCK/ Gabrielle ADCOCK
CHAN Peng Soon / GOH Liu YingTakuro HOKI Wakana NAGAHARA
Robin TABELING/ Selena PIEKPraveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI
TAN Kian Meng / LAI Pei JingDechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI
TANG Chun Man/ TSE Ying SuetMarcus ELLIS/ Lauren SMITH
LU Kai / CHEN LuWANG Yi Lyu/ HUANG Dong Ping


---------------------------------------------------------------------------------------------

21st August 2019:- Round Two


Men's Singles

Player 1Player 2
Lino MUNOZKanta TSUNEYAMA
LIEW DarenAnders ANTONSEN
Felix BURESTEDTNG Ka Long Angus
LEE Cheuk YiuCHEN Long
Artem POCHTAROVKantaphon WANGCHAROEN
Misha ZILBERMANKIDAMBI Srikanth
Thomas ROUXELLOH Kean Yew
Zvonimir DURKINJAKCHOU Tien Chen


Women's Singles

Player 1Player 2
Lianne TANMia BLICHFELDT
Soraya DE VISCH EIJBERGENSaina NEHWAL
Soniia CHEAHMichelle LI
Pornpawee CHOCHUWONGCHEN Yu Fei
Hsuan-Yu Wendy CHENBeiwen ZHANG
PAI Yu PoPUSARLA V. Sindhu
KIM Ga EunCAI Yan Yan
Fitriani FITRIANITAI Tzu Ying


Men's Doubles

Team 1Team 2
Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJOCHOI Solgyu/SEO Seung Jae
LEE Yang/ WANG Chi-LinLIN Shang Kai/TSENG Min Hao
Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTOMarcus ELLIS/Chris LANGRIDGE
GOH V Shem / TAN Wee KiongONG Yew Sin/TEO Ee Yi
Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWANJelle MAAS/Robin TABELING
Alexander DUNN/ Adam HALLSatwiksairaj RANKIREDDY/Chirag SHETTY
Kim ASTRUP/ Anders Skaarup RASMUSSENVladimir NIKULOV/Artem SERPIONOV
LIAO Min Chun / SU Ching HengVitalij DURKIN/Nikolai UKK
Phillip CHEW/Ryan CHEWTakuro HOKI /Yugo KOBAYASHI
ATTRI Manu/REDDY B. SumeethHAN Cheng Kai/ ZHOU Hao Dong
Berry ANGRIAWAN/Hardianto HARDIANTOHE Ji Ting /TAN Qiang
Vladimir IVANOV/Ivan SOZONOVTakeshi KAMURA /Keigo SONODA
M.R. ARJUN/Ramchandran SHLOKLIU Cheng [/ZHANG Nan
Mark LAMSFUSS/Marvin SEIDELHiroyuki ENDO /Yuta WATANABE
Takuto INOUE/Yuki KANEKOAaron CHIA /SOH Wooi Yik
Jason Anthony HO-SHUE/Nyl YAKURALI Jun Hui /LIU Yu Chen


Women's Doubles

Team 1Team 2
Mayu MATSUMOTO /Wakana NAGAHARASelena PIEK/Cheryl SEINEN
Maiken FRUERGAARD /Sara THYGESENEmilie LEFEL/Anne TRAN
Shiho TANAKA/Koharu YONEMOTOJAKKAMPUDI Meghana/Poorvisha S RAM
Jongkolphan KITITHARAKUL/ Rawinda PRAJONGJAIEmma KARLSSON/Johanna MAGNUSSON
CHEN Qing Chen/JIA Yi FanPuttita SUPAJIRAKUL/Sapsiree TAERATTANACHAI
KIM So Yeong /KONG Hee YongDONG Wen Jing/FENG Xue Ying
Greysia POLII /Apriyani RAHAYUAnastasiia AKCHURINA/Olga MOROZOVA
Gabriela STOEVA /Stefani STOEVADelphine DELRUE/Lea PALERMO
Chayanit CHALADCHALAM/Phataimas MUENWONGVivian HOO /YAP Cheng Wen
Ashwini PONNAPPA/REDDY N. SikkiDU Yue/LI Yin Hui
HSU Ya Ching/HU Ling FangCHOW Mei Kuan /LEE Meng Yean
Setyana MAPASA/Gronya SOMERVILLEMisaki MATSUTOMO /Ayaka TAKAHASHI
Maryna ILYINSKAYA/Yelyzaveta ZHARKADella Destiara HARIS/Rizki Amelia PRADIPTA
Amalie MAGELUND/Freja RAVNLEE So Hee /SHIN Seung Chan
Linda EFLER/Isabel HERTTRICHLI Wen Mei /ZHENG Yu
Ekaterina BOLOTOVA/Alina DAVLETOVAYuki FUKUSHIMA /Sayaka HIROTA


Mixed Doubles

Team 1Team 2
Robin TABELING/Selena PIEKHE Ji Ting /DU Yue
Jakub BITMANA/lzbeta BASOVAPraveen JORDAN/Melati Daeva OKTAVIANTI
Ben LANE/Jessica PUGHTAN Kian Meng /LAI Pei Jing
Rodion ALIMOV/Alina DAVLETOVADechapol PUAVARANUKROH/Sapsiree TAERATTANACHAI
Yuki KANEKO/Misaki MATSUTOMOTANG Chun Man/TSE Ying Suet
CHANG Tak Ching/NG Wing YungMarcus ELLIS /Lauren SMITH
Simon Wing Hang LEUNG/Gronya SOMERVILLELU Kai /CHEN Lu
Thom GICQUEL/Delphine DELRUEWANG Yi Lyu /HUANG Dong Ping


------------------------------------------------------------------------------------

20th August 2019:- Round One


Men's Singles

Player 1Player 2
Kento MOMOTALuís Enrique PEÑALVER
LIN DanPRANNOY H. S.
Kenta NISHIMOTOWANG Tzu Wei
LEE Zii JiaLU Guang Zu
Jonatan CHRISTIEHEO Kwang Hee
Tommy SUGIARTOJan O JORGENSEN
Anthony Sinisuka GINTINGToby PENTY
SAI PRANEETH B.LEE Dong Keun


Women's Singles

Player 1Player 2
Akane YAMAGUCHIYEO Jia Min
Line Højmark KJAERSFELDTThi Trang (B) VU
Ratchanok INTANONNitchaon JINDAPOL
Gregoria Mariska TUNJUNGBusanan ONGBAMRUNGPHAN
Nozomi OKUHARAEvgeniya KOSETSKAYA
SUNG Ji HyunKIM Hyo Min
HE Bing JiaoAya OHORI
HAN YueSayaka TAKAHASHI
Thuy Linh NGUYENLianne TAN
Sabrina JAQUETSoraya DE VISCH EIJBERGEN
YIP Pui YinSoniia CHEAH
Pornpawee CHOCHUWONGRachel HONDERICH
Mariya MITSOVAHsuan-Yu Wendy CHEN
PAI Yu PoLinda ZETCHIRI
Ksenia POLIKARPOVAKIM Ga Eun
Yvonne LIFitriani FITRIANI


Men's Doubles

Team 1Team 2
Simon Wing Hang LEUNG/Mitchell WHELLERPhillip CHEW/Ryan CHEW
Thom GICQUEL/Ronan LABARATTRI Manu/REDDY B. Sumeeth
Berry ANGRIAWAN/Hardianto HARDIANTOBen LANE/Sean VENDY
Vladimir IVANOV/Ivan SOZONOVMohamad Arif Ab Latif ARIF/Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN
M.R. ARJUN/Ramchandran SHLOKTobias KUENZI/Oliver SCHALLER
Mark LAMSFUSS/Marvin SEIDELDanny Bawa CHRISNANTAL/OH Kean Hean
Takuto INOUE/Yuki KANEKOArun GEORGE/Sanyam SHUKLA
Philip BIRKER/Dominik STIPSITSJason Anthony HO-SHUE/Nyl YAKURA


Women's Doubles

Team 1Team 2
Chayanit CHALADCHALAM/Phataimas MUENWONGNadia FANKHAUSER/Iris TABELING
Ashwini PONNAPPA/REDDY N. SikkiCHANG Ching Hui/YANG Ching Tun
Pooja DANDU/Sanjana SANTOSHHSU Ya Ching/HU Ling Fang
Rachel HONDERICH/Kristen TSAISetyana MAPASA/Gronya SOMERVILLE
Maryna ILYINSKAYA/Yelyzaveta ZHARKAJohanna GOLISZEWSKI/Lara KAEPPLEIN
Amalie MAGELUND/Freja RAVNNG Tsz Yau/YUEN Sin Ying
Kati-Kreet MARRAN/Helina RÜÜTELLinda EFLER/Isabel HERTTRICH
Chloe BIRCH/Lauren SMITHEkaterina BOLOTOVA/Alina DAVLETOVA


Mixed Doubles

Team 1Team 2
ZHENG Si Wei/HUANG Ya QiongMark LAMSFUSS/Isabel HERTTRICH
Hafiz FAIZAL /Gloria Emanuelle WIDJAJAValeriy ATRASHCHENKOV/Yelyzaveta ZHARKA
SEO Seung Jae /CHAE YujungWANG Chi-Lin/CHENG Chi Ya
Nipitphon PHUANGPHUAPET /Savitree AMITRAPAIAlex VLAAR/Mariya MITSOVA
Yuta WATANABE /Arisa HIGASHINORinov RIVALDY/Pitha Haningtyas MENTARI
Chris ADCOCK /Gabrielle ADCOCKTuan Duc DO/Nhu Thao PHAM
CHAN Peng Soon /GOH Liu YingJoshua HURLBURT-YU/Josephine WU
GOH Soon Huat /LAI Shevon JemieTakuro HOKI/Wakana NAGAHARA
Ronald RONALD/Annisa SAUFIKARobin TABELING/Selena PIEK
Jakub BITMANA/lzbeta BASOVANyl YAKURA/Kristen TSAI
Rodion ALIMOVA/lina DAVLETOVADanny Bawa CHRISNANTA/ TAN Wei Han
Yuki KANEKO/Misaki MATSUTOMOBahaedeen Ahmad ALSHANNIK/Domou AMRO
CHANG Tak Ching/NG Wing YungNiclas NOHR/Sara THYGESEN
Evgenij DREMIN/Evgenia DIMOVASimon Wing Hang LEUNG/Gronya SOMERVILLE


------------------------------------------------------------------------------

19th August:- Round One


Men's Singles

Player 1Player 2
Kento MOMOTACao Cuong PHAM
Luís Enrique PEÑALVERMaxime MOREELS
LIN DanTien Minh NGUYEN
PRANNOY H. S.Eetu HEINO
Kenta NISHIMOTOKalle KOLJONEN
WANG Tzu WeiRosario MADDALONI
LEE Zii JiaYgor COELHO
LU Guang ZuKai SCHAEFER
Jonatan CHRISTIERajiv OUSEPH
Milan LUDIKHEO Kwang Hee
Tommy SUGIARTONiluka KARUNARATNE
Anthony Sinisuka GINTINGGeorges Julien PAUL
Raul MUSTToby PENTY
SAI PRANEETH B.Jason Anthony HO-SHUE
LEE Dong KeunDaniel FAN
Lino MUNOZGergely KRAUSZ
Pablo ABIANKanta TSUNEYAMA
LIEW DarenKhosit PHETPRADAB
Felix BURESTEDTAdam MENDREK
Emre LALENG Ka Long Angus
LEE Cheuk YiuHUANG Yu Xiang
Vladimir MALKOVCHEN Long
Artem POCHTAROVLuka WRABER
Mark CALJOUWKantaphon WANGCHAROEN
Misha ZILBERMANChristian KIRCHMAYR
Nhat NGUYENKIDAMBI Srikanth
Thomas ROUXELSergey SIRANT
LOH Kean YewSameer VERMA
Michal ROGALSKIZvonimir DURKINJAK
Hans-Kristian Solberg VITTINGHUSCHOU Tien Chen


Women's Singles

Player 1Player 2
Aliye DEMIRBAGAliye DEMIRBAG
Thi Trang (B) VUThi Trang (B) VU
Crystal PANCrystal PAN
Chloe BIRCHChloe BIRCH
Neslihan YIGITNeslihan YIGIT
KIM Hyo MinKIM Hyo Min
Aya OHORIAya OHORI
Kirsty GILMOURKirsty GILMOUR


Men's Doubles

Team 1Team 2
CHUNG Yonny /TAM Chun HeiCHOI Solgyu /SEO Seung Jae
CHANG Tak Ching /YEUNG Ming NokLIN Shang Kai/ TSENG Min Hao
LU Ching Yao /YANG Po HanMarcus ELLIS/ Chris LANGRIDGE
Bjarne GEISS /Jan Colin VÖLKERONG Yew Sin /TEO Ee Yi
Joshua MAGEE/ Paul REYNOLDSJelle MAAS/ Robin TABELING
Bodin ISARA/ Maneepong JONGJITAlexander DUNN/ Adam HALL
Vladimir NIKULOV/ Artem SERPIONOVJaromir JANACEK /Tomáš ŠVEJDA
Vitalij DURKIN /Nikolai UKKJoshua HURLBURT-YU/ Duncan YAO


Women's Doubles

Team 1Team 2
Selena PIEK /Cheryl SEINENNG Wing Yung/ YEUNG Nga Ting
Emily KAN /Isabel ZHONGEmilie LEFEL/ Anne TRAN
JAKKAMPUDI Meghana /Poorvisha S RAMDiana CORLETO SOTO /Nikte Alejandra SOTOMAYOR
Alzbeta BASOVA/ Michaela FUCHSOVAEmma KARLSSON/ Johanna MAGNUSSON
Yulfira BARKAH/ Jauza Fadhila SUGIARTOPuttita SUPAJIRAKUL/ Sapsiree TAERATTANACHAI
DONG Wen Jing /FENG Xue YingDaniela MACIAS/ Danica NISHIMURA
Anastasiia AKCHURINA /Olga MOROZOVABengisu ERCETIN/ Nazlıcan INCI
Delphine DELRUE/ Lea PALERMOAriel LEE/ Sydney LEE


Mixed Doubles

Team 1Team 2
Mark LAMSFUSS /Isabel HERTTRICHOliver SCHALLER/ Celine BURKART
Mathew FOGARTY /Isabel ZHONGValeriy ATRASHCHENKOV /Yelyzaveta ZHARKA
WANG Chi-Lin/ CHENG Chi YaKohei GONDO/ Ayane KURIHARA
Alex VLAAR/ Mariya MITSOVAMisha ZILBERMAN /Svetlana ZILBERMAN
Marvin SEIDEL/ Linda EFLERRinov RIVALDY/ Pitha Haningtyas MENTARI
Tuan Duc DO/ Nhu Thao PHAMPawel SMILOWSKI/ Magdalena SWIERCZYNSKA
Sam MAGEE /Chloe MAGEEJoshua HURLBURT-YU /Josephine WU
Takuro HOKI /Wakana NAGAHARAAdam HALL/ Julie MACPHERSON


Badminton World Championships 2019: Saina Nehwal joins P V Sindhu in the Round of 16
Badminton World Championships 2019: Saina Nehwal joins P V Sindhu in the Round of 16
Top seeds Kevin Sukamuljo and Marcus Gideon ousted from Badminton World Championships 2019 
Top seeds Kevin Sukamuljo and Marcus Gideon ousted from Badminton World Championships 2019 
5 Biggest financial disasters in Olympic history
5 Biggest financial disasters in Olympic history
3 moments that changed the face of Indian Badminton
3 moments that changed the face of Indian Badminton
BWF World Championships 2018: Saina Nehwal has more than an outside chance at a podium finish
BWF World Championships 2018: Saina Nehwal has more than an outside chance at a podium finish
Fetching more content...