YouTube Streamy Awards 2022: All major winners in the streaming and content creation categories

A list of all major 2022 Streamy Awards Winners (Image via Streamy Awards/YouTube)
A list of all major 2022 Streamy Awards winners (Image via Streamy Awards/YouTube)

YouTube Streamy Awards 2022, the first live iteration to happen post the pandemic, took place on December 4 as the biggest streamers and content creators gathered at the Beverly Hilton in Beverly Hills for an evening of celebration and merriment.

The Streamy Awards is an annual award ceremony hosted by the Google-owned platform to honor and recognize the biggest talents that have graced it over the course of the year. While there were more than 40 categories this year, this article will only talk about the major streaming and content creation achievements such as:

  • Streamer of the Year
  • Creator of the Year
  • Breakout Creator
  • Breakout Streamer
  • First Person
  • Just Chatting
  • Variety Streamer
  • VTuber
  • Best Podcast
  • Best Channels for Gaming, Beauty, Food, Education, Science and Tech, etc
youtube-cover

List of major winners at the 2022 YouTube Streamy Awards

The 2022 Streamy Awards saw a lot of fierce completion from the heavyweights in their respective fields. Many defending champions from the last year's Streamy Awards were up for the top spot once again.

For every category, all the nominees are listed, along with the winners in bold.


Streamer of the Year

Nominees:

  • HasanAbi
  • IShowSpeed
  • Kai Cenat
  • Kyedae
  • Ludwig
  • Pokimane
  • Quackity
  • tarik
  • Valkyrae
  • xQc

The winner: Kai Cenat


Creator of the Year

Nominees:

  • Addison Rae
  • Airrack
  • Blogilates
  • Charli D’Amelio
  • Dream
  • JiDion
  • Logan Paul
  • Mark Rober
  • MrBallen
  • MrBeast

The winner: MrBeast


Breakout Creator

Nominees:

  • BENOFTHEWEEK
  • Kallmekris
  • Kirsten Titus
  • MrBallen
  • Ryan Trahan

The winner: Ryan Trahan


Breakout Streamer

Nominees:

  • Emiru
  • IShowSpeed
  • Kai Cenat
  • kkatamina
  • QTCinderella

The winner: IShowSpeed


Show of the Year

Nominees:

  • Challenge Accepted • Michelle Khare
  • Chicken Shop Date • Amelia Dimoldenberg
  • Good Mythical Morning
  • Hot Ones • First We Feast
  • I spent a day with • AnthonyPadilla
  • In Space with Markiplier • Markiplier
  • RDCWorld
  • Sidetalk
  • Twitch Rivals
  • UNHhhh • WOWPresents

The winner: Good Mythical Morning


Best First Person Content Creator

Nominees:

  • Airrack
  • courtreezy
  • JiDion
  • Safiya Nygaard
  • Yes Theory

The winner: Airrack


Best Just Chatting Streamer/Creator

Nominees:

  • BruceDropEmOff
  • HasanAbi
  • Kai Cenat
  • Quackity
  • xQc

The winner: xQc


Best Variety Streamer

Nominees:

  • Asmongold
  • Lirik
  • Ludwig
  • MoistCr1TiKaL
  • Valkyrae

The winner: Ludwig


Best VTuber Award

Nominees:

  • CodeMiko
  • Ironmouse
  • Nyanners
  • Veibae
  • Zentreya

The winner: CodeMiko


Best Podcast

Nominees:

  • Call Her Daddy
  • H3 Podcast
  • IMPAULSIVE
  • MrBallen Podcast
  • On Purpose with Jay Shetty

The winner: Call Her Daddy


Best Lifestyle Channel

Nominees:

  • Alexa Rivera
  • Brent Rivera
  • Charli D’Amelio
  • Kara and Nate
  • Retirement House

The winner: Charli D’Amelio


Best Food Channel

Nominees:

  • Babish Culinary Universe
  • Cooking With Lynja
  • Nick DiGiovanni
  • Sideserf Cake Studio
  • Uncle Roger

The winner: Cooking With Lynja


Best Animated

Nominees:

  • Haminations
  • illymation
  • Jaiden Animations
  • Ketnipz
  • MeatCanyon

The winner: MeatCanyon


Short Form

Nominees:

  • DeMarcus Shawn
  • Ian Boggs
  • Savanah Moss
  • Sheena Melwani
  • the cheeky boyos

The winner: Sheena Melwani


Best Beauty Channel

Nominees:

  • Bailey Sarian
  • Brad Mondo
  • Mikayla Nogueira
  • MissDarcei
  • NikkieTutorials

The winner: MissDarcei


Best Competitive Gamer

Nominees:

  • iiTzTimmy
  • NICKMERCS
  • Shroud
  • tarik
  • TenZ

The winner: tarik


Best Gamer

Nominees:

  • Aphmau
  • Dream
  • LazarBeam
  • Markiplier
  • TommyInnit

The winner: Markiplier


Best Comedy Channel

Nominees:

  • Adrian Bliss
  • Kallmekris
  • RDCWorld
  • Rich Black Guy
  • The McFarlands

The winner: RDCWorld


Best Sports Channel

Nominees:

  • Blind Surfer Pete Gustin
  • FaZe Deestroying
  • Jesser
  • Ryan Garcia
  • Tara and Hunter

The winner: Jesser


Best Learning and Education Channel

Nominees:

  • bigweirdworld
  • Casual Geographic
  • Colin and Samir
  • Tom Scott
  • Veritasium

The winner: Tom Scott


Best Technology Channel

Nominees:

  • Glarses
  • iJustine
  • Linus Tech Tips
  • Marques Brownlee
  • Mrwhosetheboss

The winner: Mrwhosetheboss


Creator for Social Good

Nominees:

  • Invisible People
  • MrBallen • MrBallen Foundation
  • MrBeast and Mark Rober • #TeamSeas
  • Ryan Trahan • Feeding America
  • The Game Theorists • St. Jude Children’s Research Hospital

The winner: MrBeast and Mark Rober


The first-ever Streamy Awards were held on March 28, 2009, and the internet personality-focused awards show is still going strong 13 years later. As YouTube, Twitch, TikTok, and other internet entertainment platforms grow, shows such the Streamy Awards will only get more popular.