Paris Olympics Schedule

Last Modified Jul 5, 2024 10:44 GMT
Paris Olympics Schedule
Paris Olympics (Image Credits:- Getty Images )


Paris, France is all geared up to welcome fans with the 2024 edition of the Summer Olympics. From July 26, 2024, to August 11, 2024, Paris and sixteen other cities throughout France will organize various sports that are included in the Summer Olympic Games.


Looking back, Paris had previously hosted the Summer Olympics in 1900 and 1924, which makes it a three-time host of the event in 2024. Fans of the event will also get to see the debut of breaking, better known as breakdancing as an official Olympic sport this year. Moreover, 206 National Olympic Committees (NOCs) and 10,500 athletes will be fighting it out in 329 medal events throughout the duration of the Olympics. The Opening Ceremony will be organized outside the stadium, which is a first for the event. Remarkably, with the 2024 Summer Olympics, France, itself will become a six-time host of the Olympic games including both the Summer and Winter Olympics.


Schedule of the 2024 Paris Olympics

These are the full schedule of all the sports covered in the 2024 Summer Olympics in Paris, France -

Archery

Sunday, July 28
3:30 a.m. ET: Women’s Team: Round of 16
8:15 a.m. ET: Women’s Team: Quarterfinals, Semifinals, Medal finals

Monday, July 29
3:30 a.m. ET: Men’s Team: Round of 16
8:15 a.m. ET: Men’s Team: Quarterfinals, Semifinals, Medal finals

Tuesday, July 30
6:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Individual: Round of 64, Round of 32 (Part 1)
11:45 a.m. ET: Men’s & Women’s Individual: Round of 64, Round of 32 (Part 2)

Wednesday, July 31
6:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Individual: Round of 64, Round of 32 (Part 3)
11:45 a.m. ET: Men’s & Women’s Individual: Round of 64, Round of 32 (Part 4)

Thursday, August 1
6:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Individual: Round of 64, Round of 32 (Part 4)
11:45 a.m. ET: Men’s & Women’s Individual: Round of 64, Round of 32 (Part 5)

Friday, August 2
3:30 a.m. ET: Mixed Team: Round of 16
8:15 a.m. ET: Mixed Team: Quarterfinals, Semifinals, Medal finals

Saturday, August 3
3:30 a.m. ET: Women’s Individual: Round of 16
7:00 a.m. ET: Women’s Individual: Quarterfinals, Semifinals, Medal finals

Sunday, August 4
3:30 a.m. ET: Men’s Individual: Round of 16
7:00 a.m. ET: Men’s Individual: Quarterfinals, Semifinals, Medal finals


Artistic Swimming

Monday, August 5
1:30 p.m. ET: Team: Technical Routine

Tuesday, August 6
1:30 p.m. ET: Team: Free Routine

Wednesday, August 7
1:30 p.m. ET: Team: Acrobatic Routine (Final)

Friday, August 9
1:30 p.m. ET: Duet: Technical Routine

Saturday, August 10
1:30 p.m. ET: Duet: Free Routine (Final)


Badminton

Saturday, July 27
2:30 a.m. ET: Men’s, Women’s, Mixed Singles, Doubles: Group Play (Part 1)
8:00 a.m. ET: Men’s, Women’s, Mixed Singles, Doubles: Group Play (Part 2)
1:30 p.m. ET: Men’s, Women’s, Mixed Singles, Doubles: Group Play (Part 3)

Sunday, July 28
2:30 a.m. ET: Men’s, Women’s, Mixed Singles, Doubles: Group Play (Part 4)
8:00 a.m. ET: Men’s, Women’s, Mixed Singles, Doubles: Group Play (Part 5)
1:30 p.m. ET: Men’s, Women’s, Mixed Singles, Doubles: Group Play (Part 6)

Monday, July 29
2:30 a.m. ET: Men’s, Women’s, Mixed Singles, Doubles: Group Play (Part 7)
8:00 a.m. ET: Men’s, Women’s, Mixed Singles, Doubles: Group Play (Part 8)
1:30 p.m. ET: Men’s, Women’s, Mixed Singles, Doubles: Group Play (Part 9)

Tuesday, July 30
2:30 a.m. ET: Men’s, Women’s, Mixed Singles, Doubles: Group Play (Part 10)
8:00 a.m. ET: Men’s, Women’s, Mixed Singles, Doubles: Group Play (Part 11)
1:30 p.m. ET: Men’s, Women’s, Mixed Singles, Doubles: Group Play (Part 12)

Wednesday, July 31
2:30 a.m. ET: Men’s, Women’s, Mixed Singles, Doubles: Group Play (Part 13)
8:00 a.m. ET: Men’s, Women’s, Mixed Singles, Doubles: Group Play (Part 14)
1:30 p.m. ET: Mixed Doubles: Quarterfinals / Men’s & Women’s Singles: Group Play

Thursday, August 1
2:30 a.m. ET: Women’s Doubles: Quarterfinals / Men’s Singles: Pre-Quarterfinals
7:00 a.m. ET: Men’s Doubles: Quarterfinals / Men’s Singles: Pre-Quarterfinals
12:30 p.m. ET: Women’s Singles: Pre-Quarterfinals / Mixed Doubles: Semifinals

Friday, August 2
2:30 a.m. ET: Men’s & Women’s Doubles: Semifinals
9:00 a.m. ET: Mixed Doubles: Medal Finals / Men’s Singles: Quarterfinals

Saturday, August 3
2:30 a.m. ET: Women’s Singles: Quarterfinals
9:00 a.m. ET: Women’s Doubles: Medal Finals

Sunday, August 4
2:30 a.m. ET: Men’s & Women’s Singles: Semifinals
9:00 a.m. ET: Men’s Doubles: Medal Finals

Monday, August 5
3:45 a.m. ET: Women’s Singles: Medal Finals
8:30 a.m. ET: Men’s Singles: Medal Finals


Basketball

Saturday, July 27
5:00 a.m. ET: Men’s Group A: Australia vs. TBD
7:30 a.m. ET: Men’s Group B: Germany vs. Japan
11:15 a.m. ET: Men’s Group B: France vs. TBD
3:00 p.m. ET: Men’s Group A: TBD vs. Canada

Sunday, July 28
5:00 a.m. ET: Men’s Group C: South Sudan vs. TBD
7:30 a.m. ET: Women’s Group A: Spain vs. China
11:15 a.m. ET: Men’s Group C: Serbia vs. USA
3:00 p.m. ET: Women’s Group A: Serbia vs. Puerto Rico

Monday, July 29
5:00 a.m. ET: Women’s Group B: Nigeria vs. Australia
7:30 a.m. ET: Women’s Group C: Germany vs. Belgium
11:15 a.m. ET: Women’s Group B: Canada vs. France
3:00 p.m. ET: Women’s Group C: USA vs. Japan

Tuesday, July 30
5:00 a.m. ET: Men’s Group A: TBD vs. TBD
7:30 a.m. ET: Men’s Group A: Canada vs. Australia
11:15 a.m. ET: Men’s Group B: Japan vs. France
3:00 p.m. ET: Men’s Group B: TBD vs. Germany

Wednesday, July 31
5:00 a.m. ET: Women’s Group A: Puerto Rico vs. Spain
7:30 a.m. ET: Women’s Group A: China vs. Serbia
11:15 a.m. ET: Men’s Group C: TBD vs. Serbia
3:00 p.m. ET: Men’s Group C: USA vs. South Sudan

Thursday, August 1
5:00 a.m. ET: Women’s Group C: Japan vs. Germany
7:30 a.m. ET: Women’s Group B: Australia vs. Canada
11:15 a.m. ET: Women’s Group B: France vs. Nigeria
3:00 p.m. ET: Women’s Group C: Belgium vs. USA

Friday, August 2
5:00 a.m. ET: Men’s Group B: Japan vs. TBD
7:30 a.m. ET: Men’s Group A: Australia vs. TBD
11:15 a.m. ET: Men’s Group A: Canada vs. TBD
3:00 p.m. ET: Men’s Group B: France vs. Germany

Saturday, August 3
5:00 a.m. ET: Women’s Group A: China vs. Puerto Rico
7:30 a.m. ET: Women’s Group A: Serbia vs. Spain
11:15 a.m. ET: Men’s Group C: TBD vs. USA
3:00 p.m. ET: Men’s Group C: Serbia vs. South Sudan

Sunday, August 4
5:00 a.m. ET: Women’s Group C: Japan vs. Belgium
7:30 a.m. ET: Women’s Group B: Canada vs. Nigeria
11:15 a.m. ET: Women’s Group C: Germany vs. USA
3:00 p.m. ET: Women’s Group B: Australia vs. France

Tuesday, August 6
5:00 a.m. ET: Men’s Quarterfinal 1
8:30 a.m. ET: Men’s Quarterfinal 2
12:00 p.m. ET: Men’s Quarterfinal 3
3:30 p.m. ET: Men’s Quarterfinal 4

Wednesday, August 7
5:00 a.m. ET: Women’s Quarterfinal 1
8:30 a.m. ET: Women’s Quarterfinal 2
12:00 p.m. ET: Women’s Quarterfinal 3
3:30 p.m. ET: Women’s Quarterfinal 4

Thursday, August 8
11:30 a.m. ET: Men’s Semifinal 1
3:00 p.m. ET: Men’s Semifinal 2

Friday, August 9
11:30 a.m. ET: Women’s Semifinal 1
3:00 p.m. ET: Women’s Semifinal 2

Saturday, August 10
5:00 a.m. ET: Men’s Bronze Final
3:30 p.m. ET: Men’s Gold Final

Sunday, August 11
5:00 a.m. ET: Women’s Bronze Final
9:30 a.m. ET: Women’s Gold Final


Basketball 3x3

Tuesday, July 30
11:30 a.m. ET: Men’s & Women’s Pool Play (4 Games)
3:00 p.m. ET: Men’s & Women’s Pool Play (4 Games)

Wednesday, July 31
11:30 a.m. ET: Men’s & Women’s Pool Play (4 Games)
3:00 p.m. ET: Men’s & Women’s Pool Play (4 Games)

Thursday, August 1
3:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Pool Play (4 Games)
6:30 a.m. ET: Men’s & Women’s Pool Play (4 Games)
12:00 p.m. ET: Men’s & Women’s Pool Play (4 Games)
3:30 p.m. ET: Men’s & Women’s Pool Play (4 Games)

Friday, August 2
3:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Pool Play (4 Games)
6:30 a.m. ET: Men’s & Women’s Pool Play (4 Games)
11:30 a.m. ET: Men’s & Women’s Pool Play (4 Games)
3:00 p.m. ET: Men’s & Women’s Pool Play (4 Games)

Saturday, August 3
11:30 a.m. ET: Women’s Pool Play (4 Games)
3:30 p.m. ET: Women’s Play-In Round (2 Games)

Sunday, August 4
11:30 a.m. ET: Men's Pool Play (4 Games)
3:30 p.m. ET: Men's Play-In Round (2 Games)

Monday, August 5
11:30 a.m. ET: Men's & Women's Semifinals
3:00 p.m. ET: Men's & Women's Bronze/Gold Finals


Beach Volleyball

Saturday, July 27
8:00 a.m. ET: Match 1: M or W Pool Play
9:00 a.m. ET: Match 2: M or W Pool Play
12:00 p.m. ET: Match 3: M or W Pool Play
1:00 p.m. ET: Match 4: M or W Pool Play
4:00 p.m. ET: Match 5: M or W Pool Play
5:00 p.m. ET: Match 6: M or W Pool Play

Sunday, July 28
3:00 a.m. ET: Match 7: M or W Pool Play
4:00 a.m. ET: Match 8: M or W Pool Play
5:00 a.m. ET: Match 9: M or W Pool Play
6:00 a.m. ET: Match 10: M or W Pool Play
9:00 a.m. ET: Match 11: M or W Pool Play
10:00 a.m. ET: Match 12: M or W Pool Play
11:00 a.m. ET: Match 13: M or W Pool Play
2:00 p.m. ET: Match 14: M or W Pool Play
3:00 p.m. ET: Match 15: M or W Pool Play
4:00 p.m. ET: Match 16: M or W Pool Play

Monday, July 29
3:00 a.m. ET: Match 17: M or W Pool Play
4:00 a.m. ET: Match 18: M or W Pool Play
5:00 a.m. ET: Match 19: M or W Pool Play
6:00 a.m. ET: Match 20: M or W Pool Play
10:00 a.m. ET: Match 22: M or W Pool Play
11:00 a.m. ET: Match 23: M or W Pool Play
2:00 p.m. ET: Match 24: M or W Pool Play
3:00 p.m. ET: Match 25: M or W Pool Play
4:00 p.m. ET: Match 26: M or W Pool Play

Tuesday, July 30
3:00 a.m. ET: Match 27: M or W Pool Play
4:00 a.m. ET: Match 28: M or W Pool Play
5:00 a.m. ET: Match 29: M or W Pool Play
6:00 a.m. ET: Match 30: M or W Pool Play
9:00 a.m. ET: Match 31: M or W Pool Play
10:00 a.m. ET: Match 32: M or W Pool Play
11:00 a.m. ET: Match 33: M or W Pool Play
2:00 p.m. ET: Match 34: M or W Pool Play
3:00 p.m. ET: Match 35: M or W Pool Play
4:00 p.m. ET: Match 36: M or W Pool Play

Wednesday, July 31
3:00 a.m. ET: Match 37: M or W Pool Play
4:00 a.m. ET: Match 38: M or W Pool Play
5:00 a.m. ET: Match 39: M or W Pool Play
6:00 a.m. ET: Match 40: M or W Pool Play
9:00 a.m. ET: Match 41: M or W Pool Play
10:00 a.m. ET: Match 42: M or W Pool Play
11:00 a.m. ET: Match 43: M or W Pool Play
2:00 p.m. ET: Match 44: M or W Pool Play
3:00 p.m. ET: Match 45: M or W Pool Play
4:00 p.m. ET: Match 46: M or W Pool Play

Thursday, August 1
3:00 a.m. ET: Match 47: M or W Pool Play
4:00 a.m. ET: Match 48: M or W Pool Play
5:00 a.m. ET: Match 49: M or W Pool Play
6:00 a.m. ET: Match 50: M or W Pool Play
9:00 a.m. ET: Match 51: M or W Pool Play
10:00 a.m. ET: Match 52: M or W Pool Play
11:00 a.m. ET: Match 53: M or W Pool Play
2:00 p.m. ET: Match 54: M or W Pool Play
3:00 p.m. ET: Match 55: M or W Pool Play
4:00 p.m. ET: Match 56: M or W Pool Play

Friday, August 2
3:00 a.m. ET: Match 57: M or W Pool Play
4:00 a.m. ET: Match 58: M or W Pool Play
5:00 a.m. ET: Match 59: M or W Pool Play
6:00 a.m. ET: Match 60: M or W Pool Play
9:00 a.m. ET: Match 61: M or W Pool Play
10:00 a.m. ET: Match 62: M or W Pool Play
11:00 a.m. ET: Match 63: M or W Pool Play
2:00 p.m. ET: Match 64: M or W Pool Play
3:00 p.m. ET: Match 65: M or W Pool Play
4:00 p.m. ET: Match 66: M or W Pool Play

Saturday, August 3
3:00 a.m. ET: Match 67: M or W Pool Play
4:00 a.m. ET: Match 68: M or W Pool Play
5:00 a.m. ET: Match 69: M or W Pool Play
6:00 a.m. ET: Match 70: M or W Pool Play
10:00 a.m. ET: Match 71: M or W Pool Play
11:00 a.m. ET: Match 72: M or W Pool Play
12:00 p.m. ET: Match 73: M or W Lucky Loser
3:00 p.m. ET: Match 74: M or W Lucky Loser
4:00 p.m. ET: Match 75: M or W Lucky Loser
5:00 p.m. ET: Match 76: M or W Lucky Loser

Sunday, August 4
3:00 a.m. ET: Match 77: M or W Round of 16
4:00 a.m. ET: Match 78: M or W Round of 16
7:00 a.m. ET: Match 79: M or W Round of 16
8:00 a.m. ET: Match 80: M or W Round of 16
11:00 a.m. ET: Match 81: M or W Round of 16
12:00 p.m. ET: Match 82: M or W Round of 16
3:00 p.m. ET: Match 83: M or W Round of 16
4:00 p.m. ET: Match 84: M or W Round of 16

Monday, August 5
3:00 a.m. ET: Match 85: M or W Round of 16
4:00 a.m. ET: Match 86: M or W Round of 16
7:00 a.m. ET: Match 87: M or W Round of 16
8:00 a.m. ET: Match 88: M or W Round of 16
11:00 a.m. ET: Match 89: M or W Round of 16
12:00 p.m. ET: Match 90: M or W Round of 16
3:00 p.m. ET: Match 91: M or W Round of 16
4:00 p.m. ET: Match 92: M or W Round of 16

Tuesday, August 6
11:00 a.m. ET: M or W Quarterfinal 1
12:00 p.m. ET: M or W Quarterfinal 2
3:00 p.m. ET: M or W Quarterfinal 3
4:00 p.m. ET: M or W Quarterfinal 4

Wednesday, August 7
11:00 a.m. ET: M or W Quarterfinal 1
12:00 p.m. ET: M or W Quarterfinal 2
3:00 p.m. ET: M or W Quarterfinal 3
4:00 p.m. ET: M or W Quarterfinal 4

Thursday, August 8
11:00 a.m. ET: M or W Semifinal 1
12:00 p.m. ET: M or W Semifinal 2
3:00 p.m. ET: M or W Semifinal 1
4:00 p.m. ET: M or W Semifinal 2

Friday, August 9
3:00 p.m. ET: Women’s Bronze Final
4:30 p.m. ET: Women’s Gold Final

Saturday, August 10
3:00 p.m. ET: Men’s Bronze Final
4:30 p.m. ET: Men’s Gold Final


Boxing

Saturday, July 27
9:30 a.m. ET: Women's Bantam (R32), Men's Light (R32), & More
2:00 p.m. ET: Women's Light (R32), Men's Middle (R32), & More

Sunday, July 28
5:00 a.m. ET: Men's Heavy (R16), Women's Fly & Welter (R32), & More
9:30 a.m. ET: Men's Feather (R32), Women's Welter (R32), & More
2:00 p.m. ET: Men's Heavy (R16), Women's Fly & Welter (R32), & More

Monday, July 29
5:00 a.m. ET: Men's Super Heavy (R16)
9:30 a.m. ET: Men's & Women's Light (R16), Men's Super Heavy (R16) & More
2:00 p.m. ET: Women's Light (R16), Men's Super Heavy (R16), & More

Tuesday, July 30
5:00 a.m. ET: Men's Fly & Middle (R16), Women's Feather (R32) & More
9:30 a.m. ET: Men's Fly & Middle (R16), Women's Bantam (R16) & More
2:00 p.m. ET: Men's Middle (R16), Women's Bantam (R16) & More

Wednesday, July 31
5:00 a.m. ET: Women's Middle (R16), Men's Feather (R16), & More
9:20 a.m. ET: Women's Light (QF), Men's Welter (R16), & More
2:00 p.m. ET: Women's Light (QF), Men's Feather (R16), & More

Thursday, August 1
5:00 a.m. ET: Women's Welter (R16), Men's Heavy (QF), & More
9:30 a.m. ET: Women's Bantam (QF), Men's Light (QF), & More
2:00 p.m. ET: Men's Heavy (QF), Women's Bantam (QF), & More

Friday, August 2
9:30 a.m. ET: Men's Super Heavy (QF), Women's Feather (R16), & More
2:00 p.m. ET: Men's Super Heavy (QF), Men's Fly (QF), & More

Saturday, August 3
9:30 a.m. ET: Men's Feather (QF), Women's Light (SF), & More
2:00 p.m. ET: Women's Light (SF), Men's Welter (QF), & More

Sunday, August 4
5:00 a.m. ET: Men's Middle (SF), Women's Bantam (SF) & More
9:30 a.m. ET: Men's Heavy (SF), Women's Bantam (SF), & More

Tuesday, August 6
3:30 p.m. ET: Women's Light (Final), Men's Welter (SF), & More


Wednesday, August 7
3:30 p.m. ET: Men's Middle, Light (Finals), & More

Thursday, August 8
3:30 p.m ET: Men's Fly, Women's Bantam (Finals), & More

Friday, August 9
3:30 p.m. ET: Men's & Women's Welter, Men's Heavy, Women's Fly (Finals)

Saturday, August 10
3:30 p.m. ET: Men's & Women's Feather, Women's Middle, Men's Super Heavy (Finals)


Breaking

Friday, August 9
10:00 a.m. ET: Women’s Qualification
2:00 p.m. ET: Women’s Final

Saturday, August 10
10:00 a.m. ET: Men’s Qualification
2:00 p.m. ET: Men’s Final

Friday, August 9
10:00 a.m. ET: Women’s Qualification
2:00 p.m. ET: Women’s Final

Saturday, August 10
10:00 a.m. ET: Men’s Qualification
2:00 p.m. ET: Men’s Final


Canoeing

Saturday, July 27
9:00 a.m. ET: Slalom: Men’s Canoe & Women’s Kayak Heats
Sunday, July 28
9:30 a.m. ET: Slalom: Women’s Kayak Semifinal
11:45 a.m. ET: Slalom: Women’s Kayak Final

Monday, July 29
9:30 a.m. ET: Slalom: Men’s Canoe Semifinal
11:20 a.m. ET: Slalom: Men’s Canoe Final

Tuesday, July 30
9:00 a.m. ET: Slalom: Men’s Kayak & Women’s Canoe Heats

Wednesday, July 31
9:30 a.m. ET: Slalom: Women’s Canoe Semifinal
11:25 a.m. ET: Slalom: Women’s Canoe Final

Thursday, August 1
9:30 a.m. ET: Slalom: Men’s Kayak Semifinal
11:30 a.m. ET: Slalom: Men’s Kayak Final

Friday, August 2
9:30 a.m. ET: Men’s & Women’s Kayak Cross Time Trials

Saturday, August 3
9:30 a.m. ET: Slalom: Kayak Cross Round 1
12:05 p.m. ET: Slalom: Kayak Cross Repechages

Sunday, August 4
9:30 a.m. ET: Slalom: Kayak Cross Heats

Monday, August 5
9:30 a.m. ET: Slalom: Kayak Cross Finals

Tuesday, August 6
3:30 a.m. ET: Men’s & Women’s K-4, C-2,K-2 Sprint: Heats
7:10 a.m. ET: Men’s & Women’s C-2, K-2 Sprint, QF

Wednesday, August 7
3:30 a.m. ET: Men’s & Women’s K-1, C-1 Sprint: Heats
7:30 a.m. ET: Men’s & Women’s Spring: K-1, QF, & More

Thursday, August 8
4:30 a.m. ET: Men’s & Women’s K-4 Spring & More
6:40 a.m. ET: Men’s C-2, Men’s & Women’s K-4 Sprint: Finals

Friday, August 9
4:30 a.m. ET: Men’s & Women’s C-2, K2 Sprint: SF
6:40 a.m. ET: Men’s & Women’s K2, C-2 Sprint, Finals & More

Saturday, August 10
4:30 a.m. ET: Men’s & Women’s K-1, C-1 Sprint: Semifinals
6:40 a.m. ET: Men’s & Women’s K-1, C-1 Sprint: Finals


Cycling

Saturday, July 27
8:30 a.m. ET: Men’s & Women’s Individual Time Trials

Sunday, July 288:00 a.m. ET: Women’s Mountain Bike

Monday, July 29
8:00 a.m. ET: Men’s Mountain Bike

Tuesday, July 30
7:25 a.m. ET: BMX Freestyle: Men’s & Women’s Qualifying

Wednesday, July 31
7:10 a.m. ET: BMX Freestyle: Men’s & Women’s Finals

Thursday, August 1
2:00 p.m. ET: BMX Racing: Men’s & Women’s Quarterfinal

Friday, August 2
2:00 p.m. ET: BMX Racing: Men’s & Women’s Semifinal, Finals

Saturday, August 3
5:00 a.m. ET: Men’s Road Race

Sunday, August 4
8:00 a.m. ET: Women’s Road Race

Monday, August 5
11:00 a.m. ET: Track: Women’s Team Sprint Finals, & more

Tuesday, August 6
11:30 a.m. ET: Track: Men’s Team Sprint Finals, and more

Wednesday, August 7
6:45 a.m. ET: Track: Men's Individual Sprint, Women's Keirin, & More
11:30 a.m. ET: Track: Men's & Women's Team Pursuit Finals, & More

Thursday, August 8
11:00 a.m. ET: Track: Women's Keirin, Men's Omnium Finals, & More

Friday, August 9
8:00 a.m. ET: Track: Men's Individual Sprint Semifinals, & More
12:00 p.m. ET: Track: Men's Individual Sprint, Women's Madison Finals

Saturday, August 10
11:00 a.m. ET: Track: Men’s Madison Final, & More

Sunday, August 11
5:00 a.m. ET: Track: Women’s Omnium Final, & More


Diving

Saturday, July 27
5:00 a.m. ET: Women’s Synchro 3m Springboard Final

Monday, July 29
5:00 a.m. ET: Men’s Synchro 10m Platform Final

Wednesday, July 31
5:00 a.m. ET: Women’s Synchro 10m Platform Final

Friday, August 2
5:00 a.m. ET: Men’s Synchro 3m Springboard Final

Monday, August 5
4:00 a.m. ET: Women’s 10m Platform Preliminary
9:00 a.m. ET: Women’s 10m Platform Semifinal

Tuesday, August 6
4:00 a.m. ET: Men’s 3m Springboard Preliminary
9:00 a.m. ET: Women’s 10m Platform Final

Wednesday, August 7
4:00 a.m. ET: Men’s 3m Springboard Semifinal
9:00 a.m. ET: Women’s 3m Springboard Preliminary

Thursday, August 8
4:00 a.m. ET: Women’s 3m Springboard Semifinal
9:00 a.m. ET: Men’s 3m Springboard Final

Friday, August 9
4:00 a.m. ET: Men’s 10m Platform Preliminary
9:00 a.m. ET: Women’s 3m Springboard Final

Saturday, August 10
4:00 a.m. ET: Men’s 10m Platform Semifinal
9:00 a.m. ET: Men’s 10m Platform Final


Equestrian

Saturday, July 27
3:30 a.m. ET: Eventing: Dressage Team & Individual, Part 1
8:00 a.m. ET: Eventing: Dressage Team & Individual, Part 2

Sunday, July 28
4:30 a.m. ET: Eventing: Cross-Country Team & Individual

Monday, July 29
5:00 a.m. ET: Eventing: Jumping Team & Individual (Final)

Tuesday, July 30
5:00 a.m. ET: Dressage: Grand Prix Team & Indiv. (Day 1)

Wednesday, July 31
4:00 a.m. ET: Dressage: Grand Prix Team & Indiv. (Day 2)

Thursday, August 1
5:00 a.m. ET: Jumping: Team Qualifier

Friday, August 2
8:00 a.m. ET: Jumping: Team Final

Saturday, August 3
4:00 a.m. ET: Dressage: Grand Prix Special (Team Final)

Sunday, August 4
>4:00 a.m. ET: Dressage: Grand Prix Freestyle (Indiv. Final)

Monday, August 5
8:00 a.m. ET: Jumping: Individual Qualifier

Tuesday, August 6
4:00 a.m. ET: Jumping: Individual Final


Fencing

Saturday, July 27
4:00 a.m ET: Women’s Epee & Men’s Sabre Eliminations
1:00 p.m. ET: Women’s Epee & Men’s Sabre Bronze/ Gold Finals

Sunday, July 28
3:30 a.m. ET: Women’s Foil & Men’s Epee Eliminations
1:00 p.m. ET: Women’s Foil & Men’s Epee Bronze/ Gold Finals

Monday, July 29
3:30 a.m. ET: Women’s Sabre & Men’s Foil Eliminations
1:00 p.m. ET: Women’s Sabre & Men’s Foil Bronze/Gold Finals

Tuesday, July 30
7:30 a.m. ET: Women’s Team Epee Eliminations
1:30 p.m. ET: Women’s Team Epee Bronze/Gold Finals

Wednesday, July 31
7:30 a.m. ET: Men’s Team Sabre Eliminations
1:30 p.m. ET: Men’s Team Sabre Bronze/Gold Finals

Thursday, August 1
>5:50 a.m. ET: Women’s Team Foil Eliminations
1:10 p.m. ET: Women’s Team Foil Bronze/Gold Finals

Friday, August 2
7:30 a.m. ET: Men’s Team Epee Eliminations
1:30 p.m. ET: Men’s Team Epee Bronze/Gold Finals

Saturday, August 3
7:00 a.m. ET: Women’s Team Sabre Eliminations
1:00 p.m. ET: Women’s Team Sabre Bronze/Gold Finals

Sunday, August 4
5:50 a.m. ET: Men’s Team Foil Eliminations
1:10 p.m. ET: Men’s Team Foil Bronze/Gold Finals


Field Hockey

Saturday, July 27
4:00 a.m. ET: Men’s Pool A: Great Britain vs. Spain
4:30 a.m. ET: Men’s Pool B: Belgium vs. Ireland
6:45 a.m. ET: Men’s Pool A: Netherlands vs. South Africa
7:15 a.m. ET: Men’s Pool B: Australia vs. Argentina
11:00 a.m. ET: Men’s Pool A: Germany vs. France
11:30 a.m. ET: Men’s Pool B: India vs. New Zealand
1:45 p.m. ET: Women’s Pool B: Argentina vs. USA
2:15 p.m. ET: Women’s Pool A: Netherlands vs. France

Sunday, July 28
4:00 a.m. ET: Women’s Pool A: Belgium vs. China
4:30 a.m. ET: Women’s Pool A: Germany vs. Japan
6:45 a.m. ET: Women’s Pool B: Australia vs. South Africa
7:15 a.m. ET: Women’s Pool B: Great Britain vs. Spain
11:00 a.m. ET: Men’s Pool A: Germany vs. Spain
11:30 a.m. ET: Men’s Pool B: Belgium vs. New Zealand
1:45 p.m. ET: Men’s Pool A: Netherlands vs. France
2:15 p.m. ET: Men’s Pool A: South Africa vs. Great Britain

Monday, July 29
4:00 a.m. ET: Men’s Pool B: Ireland vs. Australia
4:30 a.m. ET: Women’s Pool A: Japan vs. China
6:45 a.m. ET: Men’s Pool B: India vs. Argentina
7:15 a.m. ET: Women’s Pool B: Spain vs. USA
11:00 a.m. ET: Women’s Pool B: Great Britain vs. Australia
11:30 a.m. ET: Women’s Pool B: South Africa vs. Argentina
1:45 p.m. ET: Women’s Pool A: Germany vs. Netherlands
2:15 p.m. ET: Women’s Pool A: France vs. Belgium

Tuesday, July 30
4:00 a.m. ET: Men’s Pool A: Spain vs. France
4:30 a.m. ET: Men’s Pool A: South Africa vs. Germany
6:45 a.m. ET: Men’s Pool A: Great Britian vs. Netherlands
7:15 a.m. ET: Men’s Pool B: Ireland vs. India
11:00 a.m. ET: Men’s Pool B: Argentina vs. New Zealand
1:45 p.m. ET: Men’s Pool B: Australia vs. Belgium

Wednesday, July 31
4:00 a.m. ET: Women’s Pool B: Argentina vs. Spain
4:30 a.m. ET: Women’s Pool B: South Africa vs. Great Britain
6:45 a.m. ET: Women’s Pool A: France vs. Germany
7:15 a.m. ET: Women’s Pool B: Australia vs. USA
11:00 a.m. ET: Women’s Pool A: Belgium vs. Japan
11:30 a.m. ET: Men’s Pool A: Germany vs. Netherlands
1:45 p.m. ET: Men’s Pool A: Spain vs. South Africa
2:15 p.m. ET: Women’s Pool A: Netherlands vs. China

Thursday, August 1
4:00 a.m. ET: Men’s Pool B: India vs. Belgium
4:30 a.m. ET: Men’s Pool B: New Zealand vs. Australia
6:45 a.m. ET: Men’s Pool B: France vs. Great Britain
7:15 a.m. ET: Men’s Pool B: Argentina vs. Ireland
11:00 a.m. ET: Women’s Pool B: USA vs. Great Britain
11:30 a.m. ET: Women’s Pool B: Spain vs. South Africa
1:45 p.m. ET: Women’s Pool A: Japan vs. France
2:15 p.m. ET: Women’s Pool B: Argentina vs. Australia

Friday, August 2
4:00 a.m. ET: Women’s Pool A: China vs. Germany
4:30 a.m. ET: Men’s Pool A: Netherlands vs. Spain
6:45 a.m. ET: Women’s Pool A: Belgium vs. Netherlands
7:15 a.m. ET: Men’s Pool B: Australia vs. India
11:00 a.m. ET: Men’s Pool B: New Zealand vs. Ireland
11:30 a.m. ET: Men’s Pool B: Belgium vs. Argentina
1:45 p.m. ET: Men’s Pool A: France vs. South Africa
2:15 p.m. ET: Men’s Pool A: Great Britain vs. Germany

Saturday, August 3
4:00 a.m. ET: Women’s Pool B: Great Britain vs. Argentina
4:30 a.m. ET: Women’s Pool A: Netherlands vs. Japan
6:45 a.m. ET: Women’s Pool B: Australia vs. Spain
7:15 a.m. ET: Women’s Pool B: USA vs. South Africa
11:00 a.m. ET: Women’s Pool A: China vs. France
1:45 p.m. ET: Women’s Pool A: Germany vs. Belgium

Sunday, August 4
4:00 a.m. ET: Men’s Quarterfinal 1
6:30 a.m. ET: Men’s Quarterfinal 2
11:30 a.m. ET: Men’s Quarterfinal 3
2:00 p.m. ET: Men’s Quarterfinal 4

Monday, August 5
4:00 a.m. ET: Women’s Quarterfinal 1
6:30 a.m. ET: Women’s Quarterfinal 2
11:30 a.m. ET: Women’s Quarterfinal 3
2:00 p.m. ET: Women’s Quarterfinal 4

Tuesday, August 6
8:00 a.m. ET: Men’s Semifinal 1
1:00 p.m. ET: Men’s Semifinal 2

Wednesday, August 7
8:00 a.m. ET: Women’s Semifinal 1
1:00 p.m. ET: Women’s Semifinal 2

Thursday, August 8
8:00 a.m. ET: Men’s Bronze Final
1:00 p.m. ET: Men’s Gold Final

Friday, August 9
8:00 a.m. ET: Women’s Bronze Final
2:00 p.m. ET: Women’s Gold Final


Golf

Thursday, August 1
3:00 a.m. ET: Men's Round 1: Part 1
7:00 a.m. ET: Men's Round 1: Part 2

Friday, August 2
3:00 a.m. ET: Men's Round 2: Part 1
7:00 a.m. ET: Men's Round 2: Part 2

Saturday August 3
3:00 a.m. ET: Men's Round 3: Part 1
7:00 a.m. ET: Men's Round 3: Part 2

Sunday, August 4
3:00 a.m. ET: Men's Final Round: Part 1
7:00 a.m. ET: Men's Final Round: Part 2

Wednesday, August 7
3:00 a.m. ET: Women's Round 1: Part 1
7:00 a.m. ET: Women's Round 1: Part 2

Thursday, August 8
3:00 a.m. ET: Women's Round 2: Part 1
7:00 a.m. ET: Women's Round 2 Part 2

Friday, August 9
3:00 a.m. ET: Women's Round 3: Part 1
7:00 a.m. ET: Women's Round 3: Part 2

Saturday, August 10
3:00 a.m. ET: Women's Final Round: Part 1
7:00 a.m. ET: Women's Final Round: Part 2


Gymnastics

Saturday, July 27
5:00 a.m. ET: Men’s Qualification: Subdivsion 1
9:30 a.m. ET: Men’s Qualification: Subdivision 2
2:00 p.m. ET: Men’s Qualification: Subdivision 3

Sunday, July 28
3:30 a.m. ET: Women’s Qualification: Subdivision 1
5:40 a.m. ET: Women’s Qualification: Subdivision 2
8:50 a.m. ET: Women’s Qualification: Subdivision 3
12:00 p.m. ET: Women’s Qualification: Subdivision 4
3:10 p.m. ET: Women’s Qualification: Subdivision 5

Monday, July 29
11:30 a.m. ET: Men’s Team Final

Tuesday, July 30
12:15 p.m. ET: Women’s Team Final

Wednesday, July 31
11:30 a.m. ET: Men’s All-Around Final

Thursday, August 1
12:15 p.m. ET: Women’s All-Around Final

Saturday, August 3
9:30 a.m. ET: Men’s Floor Exercise Final
10:20 a.m. ET: Women’s Vault Final
11:10 a.m. ET: Men’s Pommel Horse Final

Sunday, August 4
9:00 a.m. ET: Men’s Rings Final
9:45 a.m. ET: Women’s Uneven Bar’s Final
10:35 a.m. ET: Men’s Vault Final

Monday, August 5
5:45 a.m. ET: Men’s Parallel Bars Final
6:36 a.m. ET: Women’s Balance Beam Final
7:30 a.m. ET: Men’s High Bar Final
8:20 a.m. ET: Women’s Floor Exercise Final


Handball

Thursday, July 25
3:00 a.m. ET: Women's Group A: Slovenia vs. Denmark
5:00 a.m. ET: Women's Group B: Netherlands vs. Angola
8:00 a.m. ET: Women's Group B: Spain vs. Brazil
10:00 a.m. ET: Women's Group A: Germany vs. South Korea
1:00 p.m. ET: Women's Group B: Hungary vs. France
3:00 p.m. ET: Women's Group A: Norway vs. Sweden

Saturday, July 27
3:00 a.m. ET: Men's Group A: Spain vs. Slovenia
5:00 a.m. ET: Men's Group B: Hungary vs. Egypt
8:00 a.m. ET: Men's Group A: Croatia vs. Japan
10:00 a.m. ET: Men's Group B: Norway vs. Argentina
1:00 p.m. ET: Men's Group A: Germany vs. Sweden
3:00 p.m. ET: Men's Group B: Denmark vs. France

Sunday, July 28
3:00 a.m. ET: Women's Group B: Brazil vs. Hungary
5:00 a.m. ET: Women's Group A: South Korea vs. Slovenia
8:00 a.m. ET: Women's Group A: Sweden vs. Germany
10:00 a.m. ET: Women's Group A: Denmark vs. Norway
1:00 p.m. ET: Women's Group B: Angola vs. Spain
3:00 p.m. ET: Women's Group B: France vs. Netherlands

Monday, July 29
3:00 a.m. ET: Men's Group A: Japan vs. Germany
5:00 a.m. ET: Men's Group A: Slovenia vs. Croatia
8:00 a.m. ET: Men's Group B: Egypt vs. Denmark
10:00 a.m. ET: Men's Group A: Sweden vs. Spain
1:00 p.m. ET: Men's Group B: France vs. Norway
3:00 p.m. ET: Men's Group B: Argentina vs. Hungary

Tuesday, July 30
3:00 a.m. ET: Women's Group A: Germany vs. Slovenia
5:00 a.m. ET: Women's Group A: Norway vs. South Korea
8:00 a.m. ET: Women's Group B: Netherlands vs. Spain
10:00 a.m. ET: Women's Group B: Hungary vs. Angola
1:00 p.m. ET: Women's Group B: France vs. Brazil
3:00 p.m. ET: Women's Group A: Sweden vs. Denmark

Wednesday, July 31
3:00 a.m. ET: Men's Group A: Norway vs. Hungary
5:00 a.m. ET: Men's Group A: Croatia vs. Germany
8:00 a.m. ET: Men's Group A: Spain vs. Japan
10:00 a.m. ET: Men's Group A: Slovenia vs. Sweden
1:00 p.m. ET: Men's Group B: France vs. Egypt
3:00 p.m. ET: Men's Group B: Denmark vs. Argentina

Thursday, August 1
3:00 a.m. EDT: Women's Group B: Netherlands vs. Brazil
5:00 a.m. EDT: Women's Group A: South Korea vs. Sweden
8:00 a.m. EDT: Women's Group B: Spain vs. Hungary
10:00 a.m. EDT: Women's Group B: Angola vs. France
1:00 p.m. EDT: Women's Group A: Germany vs. Denmark
3:00 p.m. EDT: Women's Group A: Slovenia vs. Norway

Friday, August 2
3:00 a.m. ET: Men’s Group B: Hungary vs. Denmark
5:00 a.m. ET: Men’s Group B: Argentina vs. France
8:00 a.m. ET: Men’s Group A: Croatia vs. Sweden
10:00 a.m. ET: Men’s Group A: Germany vs. Spain
1:00 p.m. ET: Men’s Group A: Japan vs. Slovenia
3:00 p.m. ET: Men’s Group B: Norway vs. Egypt

Saturday, August 3
3:00 a.m. ET: Women’s Group B: Hungary vs. Netherlands
5:00 a.m. ET: Women’s Group B: Spain vs. France
8:00 a.m. ET: Women’s Group B: Brazil vs. Angola
10:00 a.m. ET: Women’s Group A: Slovenia vs. Sweden
1:00 p.m. ET: Women’s Group A: Norway vs. Germany
3:00 p.m. ET: Women’s Group A: Denmark vs. South Korea

Sunday, August 4
3:00 a.m. ET: Men’s Group A: Sweden vs. Japan
5:00 a.m. ET: Men’s Group B: Egypt vs. Argentina
8:00 a.m. ET: Men’s Group A: Germany vs. Slovenia
10:00 a.m. ET: Men’s Group B: Hungary vs. France
1:00 p.m. ET: Men’s Group B: Denmark vs. Norway
3:00 p.m. ET: Men’s Group A: Spain vs. Croatia

Tuesday, August 6
3:30 a.m. ET: Women’s Quarterfinal 1
7:30 a.m. ET: Women’s Quarterfinal 2
11:30 a.m. ET: Women’s Quarterfinal 3
3:30 p.m. ET: Women’s Quarterfinal 4

Wednesday, August 7
3:30 a.m. ET: Men’s Quarterfinal 1
7:30 a.m. ET: Men’s Quarterfinal 2
11:30 a.m. ET: Men’s Quarterfinal 3
3:30 p.m. ET: Men’s Quarterfinal 4

Thursday, August 8
10:30 a.m. ET: Women’s Semifinal 1
3:30 p.m. ET: Women’s Semifinal 2

Friday, August 9
10:30 a.m. ET: Men’s Semifinal 1
3:30 p.m. ET: Men’s Semifinal 2

Saturday, August 10
4:00 a.m. ET: Women’s Bronze Final
9:00 a.m. ET: Women’s Gold Final

Sunday, August 11
3:00 a.m. ET: Men’s Bronze Final
7:30 a.m. ET: Men’s Gold Final


Judo

Saturday, July 27
4:00 a.m. ET: Women’s 48kg, Men’s 60kg, Eliminations
10:00 a.m. ET: Women’s 48kg, Men’s 60kg Repechages, Finals

Sunday, July 28
4:00 a.m. ET: Women’s 52kg, Men’s 66kg Eliminations
10:00 a.m. ET: Women’s 52kg, Men’s 66kg Repechages, Finals

Monday, July 29
4:00 a.m. ET: Women’s 57kg, Men’s 73kg Eliminations
10:00 a.m. ET: Women’s 57kg, Men’s 73 kg Repechages, Finals

Tuesday, July 30
4:00 a.m. ET: Women’s 63kg, Men’s 8kg Eliminations
10:00 a.m. ET: Women’s 63kg, Men’s 81kg Repechages, Finals

Wednesday, July 31
4:00 a.m. ET: Women’s 70kg, Men’s 90kg, Eliminations
10:00 a.m. ET: Women’s 70kg, Men’s 90kg Repechages, Finals

Thursday, August 1
4:00 a.m. ET: Women’s 78kg, Men’s 100kg Eliminations
10:00 a.m. ET: Women’s 78kg, Men’s 100kg Repechages, Finals

Friday, August 2
4:00 a.m. ET: Women’s 78+kg, Men’s 100+kg Eliminations
10:00 a.m. ET: Women’s 78+kg, Men’s 100+kg Repechages, Finals

Saturday, August 3
2:00 a.m. ET: Mixed Team Eliminations, Repechages, SF
10:00 a.m. ET: Mixed Team Bronze/Gold Finals


Modern Pentathlon

Thursday, August 8
5:00 a.m. ET: Men's & Women's Fencing Ranking Rounds

Friday, August 9
7:00 a.m. ET: Men’s Semifinal A
11:00 a.m. ET: Men’s Semifinal B

Saturday, August 10
3:30 a.m. ET: Women’s Semifinal A
7:30 a.m. ET: Women’s Semifinal B
11:30 a.m. ET: Men’s Final

Sunday, August 11
5:00 a.m. ET: Women’s Final


Rhythmic Gymnastics

Thursday, August 8
4:00 a.m. ET: Indiv. All-Around: Qualification Part 1
9:00 a.m. ET: Indiv. All-Around: Qualification Part 2

Friday, August 9
4:00 a.m. ET: Group Competition: Qualification
8:30 a.m. ET: Individual All-Around: Final

Saturday, August 10
8:00 a.m. ET: Group Competition: Final


Rowing

Saturday, July 27
3:00 a.m. ET: Single, Double, Quadruple Sculls Hearts

Sunday, July 28
3:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Fours Heats & More

Monday, July 29
3:30 a.m. ET: Men’s & Women’s Eights Heats & More

Tuesday, July 30
3:30 a.m. ET: Men’s & Women’s Double Sculls SF & More

Wednesday, July 31
3:30 a.m. ET: Men’s & Women’s Quad. Sculls Finals & More

Thursday, August 1
3:30 a.m. ET: Men's & Women's Double Sculls, Fours Finals & More

Friday, August 2
3:30 a.m. ET: Men's & Women's Lightweight Dbl. Sculls Finals, & More

Saturday, August 3
3:30 a.m. ET: Men’s & Women’s Eights Finals & More


Rugby

Wednesday, July 24
9:30 a.m. ET: Men’s Pool Play (12 Matches)

Thursday, July 25
8:00 a.m. ET: Men’s Pool Play (6 Matches)
2:00 p.m. ET: Men’s Quarterfinals & More

Saturday, July 27
8:30 a.m. ET: Men’s Bronze/Gold Finals

Sunday, July 28
9:30 a.m. ET: Women’s Pool Play (12 Matches)

Monday, July 29
8:00 a.m. ET: Women’s Pool Play (6 Matches)
2:00 p.m. ET: Women’s Quarterfinals & More

Tuesday, July 30
8:30 a.m. ET: Women’s Bronze/Gold Finals


Sailing

Sunday, July 28
6:00 a.m. ET: Windsurfing, Skiff (Day 1)

Monday, July 29
6:00 a.m. ET: Windsurfing, Skiff (Day 2)

Tuesday, July 30
6:00 a.m. ET: Windsurfing Skiff (Day 3)

Wednesday, July 31
6:00 a.m. ET: Windsurfing, Skiff Day 4

Thursday, August 1
6:00 a.m. ET: Skiff Medal Races & more

Friday, August 2
6:00 a.m. ET: Windsurfing Medal Series & more

Saturday, August 3
6:00 a.m. ET: Dinghy, Mixed Multihull Opening Series

Sunday, August 4
6:00 a.m. ET: Dinghy, Mixed Multihull, Kite Opening Series

Monday, August 5
6:00 a.m. ET: Dinghy, Mixed Multihull, Kite Opening Series

Tuesday, August 6
6:00 a.m. ET: Men's & Women's Dinghy Medal Races, Kite & more

Wednesday, August 7
6:00 a.m. ET: Mixed Dinghy, Mixed Multihull Medal Races, & more

Thursday, August 8
6:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Kite Medal Series


Shooting

Saturday, July 27
4:30 a.m. ET: Mixed Team Air Rifle Final

Sunday, July 28
3:30 a.m. ET: Men’s Air Pistol Final
6:00 a.m. ET: Women’s Air Pistol Final

Monday, July 29
3:30 a.m. ET: Women’s Air Rifle Final
6:00 a.m. ET: Men’s Air Rifle Final

Monday, July 30
3:30 a.m. ET: Mixed Team Air Pistol Final
9:30 a.m. ET: Men’s Trap Final

Wednesday, July 31
9:30 a.m. ET: Women’s Trap Final

Thursday, August 1
3:30 a.m. ET: Men’s Rifle 3 Positions Final

Friday, August 2
3:30 a.m. ET: Women’s Rifle 3 Positions Final

Saturday, August 3
3:30 a.m. ET: Women’s Pistol Final
9:30 a.m. ET: Men’s Skeet Final

Sunday, August 4
9:30 a.m. ET: Women’s Skeet Final

Sunday, August 5
3:30 a.m. ET: Men’s Rapid Fire Pistol Final
9:00 a.m. ET: Mixed Team Skeet Final


Skateboarding

Saturday, July 27
6:00 a.m. ET: Men’s Street: Preliminary Round
11:00 a.m. ET: Men’s Street: Final

Sunday, July 28
6:00 a.m. ET: Women’s Street: Preliminary Round
11:00 a.m. ET: Women’s Street: Final

Tuesday, August 6
6:30 a.m. ET: Women’s Park: Preliminary Round
11:30 a.m. ET: Women’s Park: Final

Wednesday, August 7
6:30 a.m. ET: Men’s Park: Preliminary Round
11:30 a.m. ET: Men’s Park: Final

Soccer

Wednesday, July 24
9:00 a.m. ET: Men’s Group B: Argentina vs. Morocco
9:00 a.m. ET: Men’s Group C: Uzbekistan vs. Spain
11:00 a.m. ET: Men’s Group A: Guinea vs. New Zealand
11:00 a.m. ET: Men’s Group C: Egypt vs. Dominican Republic
1:00 p.m. ET: Men’s Group B: Iraq vs. Ukraine
1:00 p.m. ET: Men’s Group D: Japan vs. Paraguay
3:00 p.m. ET: Men’s Group A: France vs. USA
3:00 p.m. ET: Men’s Group D: Mali vs. Israel

Thursday, July 25
11:00 a.m. ET: Women’s Group A: Canada vs. New Zealand
11:00 a.m. ET: Women’s Group C: Spain vs. Japan
1:00 p.m. ET: Women’s Group B: Germany vs. Australia
1:00 p.m. ET: Women’s Group C: Nigeria vs. Brazil
3:00 p.m. ET: Women’s Group A: France vs. Colombia
3:00 p.m. ET: Women’s Group B: United States vs. Zambia

Saturday, July 27
9:00 a.m. ET: Men’s Group B: Argentina vs. Iraq
9:00 a.m. ET: Men’s Group C: Dominican Republic vs. Spain
11:00 a.m. ET: Men’s Group A: New Zealand vs. USA
11:00 a.m. ET: Men’s Group C: Uzbekistan vs. Egypt
1:00 p.m. ET: Men’s Group B: Ukraine vs. Morocco
1:00 p.m. ET: Men’s Group D: Israel vs. Paraguay
3:00 p.m. ET: Men’s Group A: France vs. Guinea
3:00 p.m. ET: Men’s Group D: Japan vs. Mali

Sunday, July 28
11:00 a.m. ET: Women’s Group A: New Zealand vs. Colombia
11:00 a.m. ET: Women’s Group C: Brazil vs. Japan
1:00 p.m. ET: Women’s Group B: Australia vs. Zambia
3:00 p.m. ET: Women’s Group C: France vs. Canada
3:00 p.m. ET: Women’s Group B: USA vs. Germany

Tuesday, July 30
9:00 a.m. ET: Men’s Group C: Dominican Republic vs. Uzbekistan
9:00 a.m. ET: Men’s Group C: Spain vs. Egypt
11:00 a.m. ET: Men’s Group B: Morocco vs. Iraq
11:00 a.m. ET: Men’s Group B: Ukraine vs. Argentina
1:00 p.m. ET: Men’s Group A: New Zealand vs. France
1:00 p.m. ET: Men’s Group A: USA vs. Guinea
3:00 p.m. ET: Men’s Group D: Israel vs. Japan
3:00 p.m. ET: Men’s Group D: Paraguay vs. Mali

Wednesday, July 31
11:00 a.m. ET: Women’s Group C: Brazil vs. Spain
11:00 a.m. ET: Women’s Group C: Japan vs. Nigeria
1:00 p.m. ET: Women’s Group B: Australia vs. USA
1:00 p.m. ET: Women’s Group B: Zambia vs. Germany
3:00 p.m. ET: Women’s Group A: Colombia vs. Canada
3:00 p.m. ET: Women’s Group A: New Zealand vs. France

Friday, August 2
9:00 a.m. ET: Men’s Match 26: Quarterfinal
11:00 a.m. ET: Men’s Match 27: Quarterfinal
1:00 p.m. ET: Men’s Match 28: Quarterfinal
3:00 p.m. ET: Men’s Match 25: Quarterfinal

Saturday, August 3
9:00 a.m. ET: Women’s Match 20: Quarterfinal
11:00 a.m. ET: Women’s Match 21: Quarterfinal
1:00 p.m. ET: Women’s Match 22: Quarterfinal
3:00 p.m. ET: Women’s Match 19: Quarterfinal

Monday, August 5
12:00 p.m. ET: Men’s Match 30: Semifinal
3:00 p.m. ET: Men’s Match 29: Semifinal

Tuesday, August 6
12:00 p.m. ET: Women’s Match 24: Semifinal
3:00 p.m. ET: Women’s Match 23: Semifinal

Thursday, August 8
11:00 a.m. ET: Men’s Bronze Final

Friday, August 9
9:00 a.m. ET: Women’s Bronze Final
12:00 p.m. ET: Men’s Gold Final

Saturday, August 10
11:00 a.m. ET: Women’s Gold Final


Sport Climbing

Monday, August 6
4:00 a.m. ET: Men’s Combined: Semifinal (Bouldering)
7:00 a.m. ET: Women’s Speed: Qualification

Tuesday, August 6
4:00 a.m. ET: Women’s Combined: Semifinal (Bouldering)
7:00 a.m. ET: Men’s Speed: Qualification

Wednesday, August 7
4:00 a.m. ET: Men’s Combined: Semifinal (Lead)
6:35 a.m. ET: Women’s Speed: Final

Thursday, August 8
4:00 a.m. ET: Women’s Combined: Semifinal (Lead)
6:35 a.m. ET: Men’s Speed: Final

Friday, August 9
4:15 a.m. ET: Men’s Combined: Final

Saturday, August 10
4:15 a.m. ET: Women’s Combined: Final


Surfing

Saturday, July 27
1:00 p.m. ET: Men’s Round 1
5:45 p.m. ET: Women’s Round 1

Sunday, July 28
1:00 p.m. ET: Women’s Round 2
5:45 p.m. ET: Men’s Round 2

Monday, July 29
1:00 p.m. ET: Men’s Round 3
5:45 p.m. ET: Women’s Round 3

Tuesday, July 30
1:00 p.m. ET: Men’s & Women’s Quarterfinals
5:45 p.m. ET: Men’s & Women’s Semis, Medal Finals

Swimming

Saturday, July 27
5:00 a.m. ET: Heats: M&W 400m Free, M&W 4x100m Free & more
2:30 p.m. ET: Finals M&W 400m Free, M&W 4x100m Free

Sunday, July 28
5:00 a.m. ET: Heats: M 400m IM, W 100m Breast, & more
2:30 p.m. ET: Finals: M 400 IM, W 100m Fly, M 100m Breast

Monday, July 29
5:00 a.m. ET: Heats: W 400m IM, W 100m Back, M 800m Free
2:30 p.m. ET: Finals: W 400m IM, M 100m Back & more

Tuesday, July 30
5:00 a.m. ET: Heats: M&W 100m Free, W 1500m Free & more
2:30 p.m. ET: Finals: W 100m Back, M800m Free & more

Wednesday, July 31
5:00 a.m. ET: Heats: W 200m Breast, M 200m Back, W 200m Fly
2:30 p.m. ET: Finals W 1500m Free, M&W 100m Free & more

Thursday, August 1
5:00 a.m. ET: Heats: M 50m Free, W 200m Back & more
2:30 p.m. ET: Finals: W 200m Fly, M 200m Back & more

Friday, August 2
5:00 a.m. ET: Heats: M 100m Fly, W 800m Free & more
2:30 p.m. ET: Finals: M 50m Free, W 200m Back, M 200m IM

Saturday, August 3
5:00 a.m. ET: Heats: M&W 4x100m Medley, W 50m Free & more
2:30 p.m. ET: Finals: M 100m Fly, W 800m Free & more

Sunday, August 4
12:30 p.m. ET: Finals: W 50m Free, M&W 4x100m Medley & more

Thursday, August 8
1:30 a.m. ET: Women’s 10km Open Water

Friday, August 9
1:30 a.m. ET: Men’s 10m Open Water


Table Tennis

Saturday, July 27
9:00 a.m. ET: M&W Singles, Mixed Doubles: Early Rounds
2:00 p.m. ET: Men’s & Women’s Singles: Round of 64

Sunday, July 28
4:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Singles: Round of 64
10:00 a.m. ET: Mixed Doubles: Quarterfinals
2:00 p.m. ET: Men’s & Women’s Singles: Round of 64

Monday, July 29
4:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Singles: Round of 64
10:00 a.m. ET: Mixed Doubles: Semifinals
2:00 p.m. ET: Men’s & Women’s Singles: Round of 32

Tuesday, July 30
4:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Singles: Round of 32
7:30 a.m. ET: Mixed Doubles: Bronze/Gold Finals

Wednesday, July 31
4:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Singles: Round of 32
9:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Singles: Round of 16
2:00 p.m. ET: Men’s & Women’s Singles: Round of 16

Thursday, August 1
4:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Singles: Quarterfinals
9:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Singles: Quarterfinals
2:00 p.m. ET: Men’s & Women’s Singles: Quarterfinals

Friday, August 2
4:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Singles: Semifinals
7:30 a.m. ET: Men’s & Women’s Singles: Semifinals

Saturday, August 3
7:30 a.m. ET: Women’s Singles: Bronze/Gold Finals

Sunday, August 4
7:30 a.m. ET: Men’s Singles: Bronze/Gold Finals

Monday, August 5
4:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Team: Round of 16
9:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Team: Round of 16
2:00 p.m. ET: Men’s & Women’s Team: Round of 16

Tuesday, August 6
4:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Team: Round of 16
9:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Team: Quarterfinals
2:00 p.m. ET: Men’s & Women’s Team: Quarterfinals

Wednesday, August 7
4:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Team: Quarterfinals
9:00 a.m. ET: Men’s & Women’s Team: Quarterfinals
2:00 p.m. ET: Men’s Team: Semifinal 1

Thursday, August 8
4:00 a.m. ET: Men’s Team: Semifinal 2
9:00 a.m. ET: Women’s Team: Semifinal 1
2:00 p.m. ET: Women’s Team: Semifinal 2

Friday, August 9
4:00 a.m. ET: Men’s Team: Bronze Final
9:00 a.m. ET: Men’s Team: Gold Final

Saturday, August 10
4:00 a.m. ET: Women’s Team: Bronze Final
9:00 a.m. ET: Women’s Team: Gold Final


Taekwondo

Wednesday, August 7
3:00 a.m. ET: W 49kg, M 58kg Prelims
8:30 a.m. ET: W 49 kg, M 58kg QF & SF
1:30 p.m. ET: W 49kg, M 58kg Bronze/Gold Finals


Thursday, August 8
3:00 a.m. ET: M 86kg, W 57kg Prelims
8:30 a.m. ET: M 68kh, W 57kg QF &SF
1:30 p.m. ET: M 68kg, W 57kg Bronze/Gold Finals


Friday, August 9
3:00 a.m. ET: W 67kg, M 80kg Prelims
8:30 a.m. ET: W 67kg, M 80kg QF&SF
1:30 p.m. ET: W 67kg, M 80kg Bronze/Gold Finals


Saturday, August 10
3:00 a.m. ET: M 80+kg, W 67+kg Prelims
8:30 a.m. ET: M 80+kg, W 67+kg QF & SF
1:30 p.m. ET: M 80+kg, W 67+kg Bronze/Gold Finals


Tennis

Saturday, July 27
6:00 a.m. ET: Men’s Singles First Round
8:30 a.m. ET: Women’s Singles First Round
11:00 a.m. ET: Men’s Doubles First Round
1:00 p.m. ET: Women’s Singles First Round
3:00 p.m. ET: Men’s Singles First Round

Sunday, July 28
6:00 a.m. ET: Men’s Singles First Round
8:30 a.m. ET: Women’s Singles First Round
11:00 a.m. ET: Men’s Doubles First Round
1:00 p.m. ET: Men’s Singles First Round
3:00 p.m. ET: Women’s Singles First Round


Monday, July 29
6:00 a.m. ET: Men’s Singles Second Round
6:00 a.m. ET: Women’s Singles Second Round
8:30 a.m. ET: Men’s Singles Second Round
8:30 a.m. ET: Women’s Singles Second Round
11:00 a.m. ET: Men’s Doubles Second Round
1:00 p.m. ET: Women’s Singles Second Round
3:00 p.m. ET: Men’s Singles Second Round


Tuesday, July 30
6:00 a.m. ET: Men’s Singles Second Round
8:30 a.m. ET: Women’s Singles Third Round
11:00 a.m. ET: Men’s Doubles Third Round
1:00 p.m. ET: Men’s Singles Second Round
3:00 p.m. ET: Women’s Singles Third Round


Wednesday, July 31
6:00 a.m. ET: Men’s Singles Third Round
7:24 a.m. ET: Women’s Singles Quarterfinal
7:45 a.m. ET: Men’s Doubles Semifinal
8:48 a.m. ET: Men’s Doubles Semifinal
9:20 a.m. ET: Women’s Singles Quarterfinal
10:12 a.m. ET: Women’s Doubles Quarterfinal
11:15 a.m. ET: Mx Doubles Quarterfinal
1:00 p.m. ET: Men’s Singles Third Round
3:00 p.m. ET: Women’s Singles Quarterfinal


Thursday, August 1
6:00 a.m. ET: Men’s Singles Quarterfinal
6:00 a.m. ET: Men’s Doubles Semifinal
6:00 a.m. ET: Women’s Doubles Semifinal
7:40 a.m. ET: Men’s Singles Quarterfinal
8:30 a.m. ET: Women’s Doubles Semifinal
9:20 a.m. ET: Women’s Singles Semifinal
11:00 a.m. ET: Mixed Doubles Semifinal
1:00 p.m. ET: Men’s Singles Quarterfinals
3:00 p.m. ET: Women’s Singles Semifinal


Friday, August 2
6:00 a.m. ET: Men’s Doubles Bronze Final
6:00 a.m. ET: Men’s Singles Semifinal
9:00 a.m. ET: Mixed Doubles Bronze Final
9:00 a.m. ET: Women’s Singles Bronze Final
1:00 p.m. ET: Men’s Singles Semifinal
3:00 p.m. ET: Mixed Doubles Gold Final


Saturday, August 3
6:00 a.m. ET: Men’s Singles Bronze Final
8:30 a.m. ET: Women’s Singles Gold Final
11:00 a.m. ET: Men’s Doubles Gold Final


Sunday, August 4
6:00 a.m. ET: Women’s Doubles Bronze Final
8:30 a.m. ET: Men’s Singles Gold Final
11:00 a.m. ET: Women’s Doubles Gold Final'


Track & Field

Thursday, August 1
1:30 a.m. ET: Men's & Women's 20km Race Walk Finals


Friday, August 2
4:00 a.m. ET: Main: Decathlon, W 100m R1, M 1500m R1 & more
4:00 a.m. ET: Men's Hammer Throw: Qualification
4:10 a.m. ET: Women's High Jump: Qualification
4:50 a.m. ET: Decathlon: Long Jump
6:10 a.m. ET: Decathlon: Shot Put
11:40 a.m. ET: Main: Decathlon, W 800m R1, M 10K Final & more
12:00 p.m. ET: Decathlon: High Jump
12:15 p.m. ET: Women's Triple Jump: Qualification
12:55 p.m. ET: Women's Discus Throw: Qualification
2:10 p.m. ET: Men's Shot Put: Qualification


Saturday, August 3
4:00 a.m. ET: Main: Decathlon, M 100m R1 & more
4:10 a.m. ET: Men's Pole Vault: Qualification
4:55 a.m. ET: Decathlon: Discus Throw
7:40 a.m. ET: Decathlon: Pole Vault
1:00 p.m. ET: Main (Finals): W 100m, Decathlon 1500m & more
1:10 p.m. ET: Decathlon: Javelin Throw
1:30 p.m. ET: Men's Shot Put: Final
2:20 p.m. ET: Women's Triple Jump: Final


Sunday, August 4
4:00 a.m. ET: Main (Prelims): W 200m, W 400mH & more
4:20 a.m. ET: Women's Hammer Throw: Qualification
5:00 a.m. ET: Men's Long Jump: Qualification
12:30 p.m. ET: Main (Finals): M 100m, W High Jump & more
1:50 p.m. ET: Women's High Jump: Final
2:30 p.m. ET: Men's Hammer Throw: Final


Monday, August 5
4:00 a.m. ET: Main (Prelims): M 400mH, W 400m & more
4:10 a.m. ET: Men's Discus Throw: Qualification
4:40 a.m. ET: Women's Pole Vault: Qualification
12:30 p.m. ET: Main (Finals): W 800m, W 5000m & more
1:00 p.m. ET: Men's Pole Vault: Final
2:30 p.m. ET: Women's Discus Throw: Final


Tuesday, August 6
4:00 a.m. ET: Main: W 1500m R1, M 200m Rep. & more
4:20 a.m. ET: Men's Javelin Throw: Qualification
5:15 a.m. ET: Women's Long Jump: Qualification
1:00 p.m. ET: Main (Finals): W 200m, M 1500m & more
1:50 p.m. ET: Women's Hammer Throw: Final
2:10 p.m. ET: Men's Long Jump: Final

Wednesday, August 7
1:30 a.m. ET: Race Walk Mixed Relay
4:00 a.m. ET: Main (Prelims): W 100mH, M 5000m & more
4:00 a.m. ET: Men's High Jump: Qualification
4:20 a.m. ET: Women's Javelin Throw: Qualification
12:30 p.m. ET: Main: M 400m Final, M 200m SF & more
12:55 p.m. ET: Women's Pole Vault: Final
1:10 p.m. ET: Men's Triple Jump: Qualification
2:20 p.m. ET: Men's Discus Throw: Final


Thursday, August 8
4:00 a.m. ET: Main: Heptathlon, M&W 4x100m Relays R1 & more
4:20 a.m. ET: Women's Shot Put: Qualification
5:00 a.m. ET: Heptathlon: High Jump
1:00 p.m. ET: Main (Finals): M 200m, W 400mH & more
1:30 p.m. ET: Heptathlon: Shot Put
1:55 p.m. ET: Women's Long Jump: Final
2:20 p.m. ET: Men's Javelin Throw: Final


Friday, August 9
4:00 a.m. ET: Heptathlon: Long Jump
4:00 a.m. ET: Main: M 800m SF, W 100mH SF & more
5:15 a.m. ET: Heptathlon: Javelin Throw
1:00 p.m. ET: Main (Finals): Heptathlon 800m, M 400mH & more
1:40 p.m. ET: Women's Shot Put: Final
2:10 p.m. ET: Men's Triple Jump: Final


Saturday, August 10
2:00 a.m. ET: Men's Marathon
12:30 p.m. ET: Main (Finals): W 100mH, M&W 4x400m & more
1:05 p.m. ET: Men's High Jump: Final
1:35 p.m. ET: Women's Javelin Throw: Final


Sunday, August 11
2:00 am ET: Women's Marathon


Trampoline

Friday, August 2
6:00 a.m. ET: Women’s Qualification & Final
12:00 p.m. ET: Men’s Qualification & Final


Triathlon

Tuesday, July 30
2:00 a.m. ET: Men’s Triathlon


Wednesday, July 31
2:00 a.m. ET: Women’s Triathlon


Monday, August 5
2:00 a.m. ET: Mixed Team Relay

Volleyball

Saturday, July 27
3:00 a.m. ET: Match 1: Men’s Pool Play
7:00 a.m. ET: Match 2: Men’s Pool Play
11:00 a.m. ET: Match 3: Men’s Pool Play
3:00 p.m. ET: Match 4: Men’s Pool Play


Sunday, July 28
3:00 a.m. ET: Match 5: Women’s Pool Play
7:00 a.m. ET: Match 6: Women’s Pool Play
11:00 a.m. ET: Match 7: Men’s Pool Play
3:00 p.m. ET: Match 8: Men’s Pool Play


Monday, July 29
3:00 a.m. ET: Match 9: Women's Pool Play
7:00 a.m. ET: Match 10: Women's Pool Play
11:00 a.m. ET: Match 11: Women's Pool Play
3:00 p.m. ET: Match 12: Women's Pool Play


Tuesday, July 30
3:00 a.m. ET: Match 13: Men's Pool Play
7:00 a.m. ET: Match 14: Men's Pool Play
11:00 a.m. ET: Match 15: Men's Pool Play
3:00 p.m. ET: Match 16: Men's Pool Play


Wednesday, July 31
3:00 a.m. ET: Match 17: Men's Pool Play
7:00 a.m. ET: Match 18: Men's Pool Play
11:00 a.m. ET: Match 19: Women's Pool Play
3:00 p.m. ET: Match 20: Women's Pool Play


Thursday, August 1

3:00 a.m. ET: Match 21: Women's Pool Play
7:00 a.m. ET: Match 22: Women's Pool Play
11:00 a.m. ET: Match 23: Women's Pool Play
3:00 p.m. ET: Match 24: Women's Pool Play


Friday, August 2
3:00 a.m. ET: Match 25: Men's Pool Play
7:00 a.m. ET: Match 26: Men's Pool Play
11:00 a.m. ET: Match 27: Men's Pool Play
3:00 p.m. ET: Match 28: Men's Pool Play


Saturday, August 3
3:00 a.m. ET: Match 29: Women's Pool Play
7:00 a.m. ET: Match 30: Women's Pool Play
11:00 a.m. ET: Match 31: Men's Pool Play
3:00 p.m. ET: Match 32: Men's Pool Play


Sunday, August 4
3:00 a.m. ET: Match 33: Women's Pool Play
7:00 a.m. ET: Match 34: Women's Pool Play
11:00 a.m. ET: Match 35: Women's Pool Play
3:00 p.m. ET: Match 36: Women's Pool Play


Monday, August 5
3:00 a.m. ET: Men's Quarterfinal 1
7:00 a.m. ET: Men's Quarterfinal 2
11:00 a.m. ET: Men's Quarterfinal 3
3:00 p.m. ET: Men's Quarterfinal 4


Tuesday, August 6
3:00 a.m. ET: Women's Quarterfinal 1
7:00 a.m. ET: Women's Quarterfinal 2
11:00 a.m. ET: Women's Quarterfinal 3
3:00 p.m. ET: Women's Quarterfinal 4


Wednesday, August 7
10:00 a.m. ET: Men's Semifinal 1
2:00 p.m. ET: Men's Semifinal 2


Thursday, August 8
10:00 a.m. ET: Women's Semifinal 1
2:00 p.m. ET: Women's Semifinal 2


Friday, August 9
10:00 a.m. ET: Men's Bronze Final


Saturday, August 10
7:00 a.m. ET: Men's Gold Final
11:15 a.m. ET: Women's Bronze Final


Sunday, August 11
7:00 a.m. ET: Women's Gold Final

Water Polo

Saturday, July 27
8:00 a.m. ET: Women’s Group A: Netherlands vs. Hungary
9:35 a.m. ET: Women's Group B: Greece vs. USA
12:30 p.m. ET: Women's Group B: Spain vs. France
2:05 p.m. ET: Women's Group A: Australia vs. China

Sunday, July 28
4:30 a.m. ET: Men's Group B: Australia vs. Spain
6:05 a.m. ET: Men's Group B: Serbia vs. Japan
9:00 a.m. ET: Men's Group A: Italy vs. USA
10:35 a.m. ET: Men's Group A: Croatia vs. Montenegro
1:30 p.m. ET: Men's Group B: France vs. Hungary
3:05 p.m. ET: Men's Group A: Romania vs. Greece


Monday, July 29
8:00 a.m. ET: Women's Group B: France vs. Italy
9:35 a.m. ET: Women's Group B: USA vs. Spain
12:30 p.m. ET: Women's Group A: China vs. Netherlands
2:05 p.m. ET: Women's Group A: Hungary vs. Canada


Tuesday, July 30
4:30 a.m. ET: Men's Group B: Australia vs. Serbia
6:05 a.m. ET: Men's Group A: Croatia vs. Italy
9:00 a.m. ET: Men's Group B: Japan vs. France
10:35 a.m. ET: Men's Group A: USA vs. Romania
1:30 p.m. ET: Men's Group A: Montenegro vs. Greece
3:00 p.m. ET: Men's Group B: Spain vs. Hungary


Wednesday, July 31
8:00 a.m. ET: Women's Group A: Netherlands vs. Australia
9:35 a.m. ET: Women's Group A: Canada vs. China
12:30 p.m. ET: Women's Group B: Italy vs. USA
2:05 p.m. ET: Women's Group B: Spain vs. Greece


Thursday, August 1
4:30 a.m. ET: Men's Group A: Greece vs. USA
6:05 a.m. ET: Men's Group B: Serbia vs. Spain
9:00 a.m. ET: Men's Group B: France vs. Australia
10:35 a.m. ET: Men's Group A: Italy vs. Montenegro
1:30 p.m. ET: Men's Group A: Romania vs. Croatia
3:05 p.m. ET: Men's Group B: Hungary vs. Japan


Friday, August 2
8:00 a.m. ET: Women's Group A: Australia vs. Canada
9:35 a.m. ET: Women's Group B: Greece vs. Italy
12:30 p.m. ET: Women's Group B: USA vs. France
2:05 p.m. ET: Women's Group A: China vs. Hungary


Saturday, August 3
4:30 a.m. ET: Men's Group B: Spain vs. Japan
6:05 a.m. ET: Men's Group A: Croatia vs. Greece
9:00 a.m. ET: Men's Group B: Australia vs. Hungary
10:35 a.m. ET: Men's Group A: Montenegro vs. USA
1:30 p.m. ET: Men's Group B: Serbia vs. France
3:05 p.m. ET: Men's Group A: Italy vs. Romania


Sunday, August 4
8:00 a.m. ET: Women's Group A: Hungary vs. Australia
9:35 a.m. ET: Women's Group B: Italy vs. Spain
12:30 p.m. ET: Women's Group A: Canada vs. Netherlands
2:05 p.m. ET: Women's Group B: France vs. Greece


Monday, August 5
6:00 a.m. ET: Men's Group B: Hungary vs. Serbia
7:35 a.m. ET: Men's Group B: Australia vs. Japan
9:10 a.m. ET: Men's Group A: Greece vs. Italy
12:30 p.m. ET: Men's Group A: Croatia vs. USA
>2:00 p.m. ET: Men's Group B: France vs. Spain
3:30 p.m. ET: Men's Group A: Romania vs. Montenegro


Tuesday, August 6
8:00 a.m. ET: Women's Quarterfinal 1
9:35 a.m. ET: Women's Quarterfinal 2
1:00 p.m. ET: Women's Quarterfinal 3
2:35 p.m. ET: Women's Quarterfinal 4


Wednesday, August 7
8:00 a.m. ET: Men's Quarterfinal 1
9:35 a.m. ET: Men's Quarterfinal 2
1:00 p.m. ET: Men's Quarterfinal 3
2:35 p.m. ET: Men's Quarterfinal 4


Thursday, August 8
7:00 a.m. ET: Women's Classification Match 1
8:35 a.m. ET: Women's Semifinal 1
12:00 p.m. ET: Women's Classification Match 2
1:35 p.m. ET: Women's Semifinal 2


Friday, August 9
7:00 a.m. ET: Men's Classification Match 1
8:35 a.m. ET: Men's Semifinal 1
12:00 p.m. ET: Men's Classification Match 2
1:35 p.m. ET: Men's Semifinal 2


Saturday, August 10
3:00 a.m. ET: Women's Classification Match 3
4:35 a.m. ET: Women's Bronze Final
8:00 a.m. ET: Women's Classification Match 4
9:35 a.m. ET: Women's Gold Final
1:35 p.m. ET: Men's Classification Match 3


Sunday, August 11
3:00 a.m. ET: Men's Classification Match 4
4:35 a.m. ET: Men's Bronze Final
8:00 a.m. ET: Men's Gold Final


Weightlifting

Wednesday, August 7
9:00 a.m. ET: Men’s 61kg: Snatch / Clean & Jerk
1:30 p.m. ET: Women’s 49kg: Snatch / Clean & Jerk


Thursday, August 8
9:00 a.m. ET: Women’s 59kg: Snatch / Clean & Jerk
1:30 p.m. ET: Men’s 73kg: Snatch / Clean & Jerk


Friday, August 9
9:00 a.m. ET: Men’s 89kg: Snatch / Clean & Jerk
1:30 p.m. ET: Women’s 71kg: Snatch / Clean & Jerk


Saturday, August 10
5:30 a.m. ET: Men’s 102kg: Snatch / Clean & Jerk
10:00 a.m. ET: Women’s 81kg Snatch / Clean & Jerk
2:30 p.m. ET: Men’s 102+kg: Snatch / Clean & Jerk


Sunday, August 11
5:30 a.m. ET: Women’s 81+kg: Snatch: Clean & Jerk


Wrestling

Monday, August 5
9:00 a.m. ET: Mat A: Greco-Roman 60kg Eliminations
9:00 a.m. ET: Mat B: Women’s Freestyle 68kg Eliminations
9:00 a.m. ET: Mat C: Greco-Roman 130kg Eliminations
3:00 p.m. ET: Semifinals: W 68kg Freestyle, M 130kg Greco-Roman & more


Tuesday, August 6
5:00 a.m. ET: Mat A: Greco-Roman 77kg Eliminations
5:00 a.m. ET: Mat B: Women’s Freestyle 50kg Eliminations
5:00 a.m. ET: Mat C: Greco-Roman 97kg Eliminations
12:15 p.m. ET: Finals: M 60kg Greco-Roman, W 68kg Freestyle & more


Wednesday, August 7
5:00 a.m. ET: Mat A: Greco-Roman 67k Eliminations
5:00 a.m. ET: Mat B: Women’s Freestyle 53kg Eliminations
5:00 a.m. ET: Mat C: Greco-Roman 87kg Eliminations
12:15 p.m. ET: Finals: M 77kg Greco-Roman, W 50kg Freestyle & more


Thursday, August 8
5:00 a.m. ET: Mat A: Men’s Freestyle 57kg Eliminations
5:00 a.m. ET: Mat B: Women’s Freestyle 57kg Eliminations
5:00 a.m. ET: Mat C: Men’s Freestyle 86kg Eliminations
12:15 p.m. ET: Finals: M 87kg Grego-Roman, W 53kg Freestyle & more


Broadcasting partners of the 2024 Paris Olympics

The following table discusses the broadcasting partners for the 2024 Olympic games on nation wide basis -


Countries Broadcasters
AfghanistanATN
AlgeriaEPTV
ArmeniaAPMTV
AsiaDentsu
AustraliaNine
AustriaORF
AzerbaijanİTV
Belgium
  • RTBF
  • VRT
BoliviaBolivisión
Bosnia and HerzegovinaBHRT
Brazil
  • Grupo Globo
  • CazéTV
BulgariaBNT
Canada
  • CBC/Radio-Canada
  • TSN
  • RDS
  • Sportsnet
Cape VerdeRTC
CaribbeanSportsMax
ChileChilevisión
China (mainland)
  • CMG
  • Migu
  • Douyin
  • Kuaishou
  • Tencent
Chinese Taipei (Taiwan)
  • ELTA TV
  • Chunghwa Telecom
  • TBS
    • PTS
    • CTS
Costa RicaRepretel
CroatiaHRT
Colombia
  • Caracol Televisión
  • RCN Televisión
CubaICRT
CyprusCyBC
Czech RepublicCT
Denmark
  • DR
  • TV 2
Ecuador
  • RTS
  • TVC
EstoniaPostimees Group
EuropeEurosport
FinlandYle
FranceFrance Télévisions
GeorgiaGPB
Germany
  • ARD
  • ZDF
GhanaSporty TV
GreeceERT
HondurasVTV
Hong Kong
  • RTHK
  • HOY TV
  • PCCW
  • TVB
HungaryMTVA
IcelandRÚV
IndiaDoordarshan
Indian subcontinentViacom18
IndonesiaEmtek
IrelandRTÉ
IsraelSports Channel
ItalyRAI
Ivory CoastRTI
JapanJapan Consortium
KosovoRTK
KyrgyzstanKTRK
Latin AmericaAmérica Móvil
LatviaLTV
LithuaniaTV3
MacauTDM
MENAbeIN Sports
Mexico
  • TelevisaUnivision
  • TV Azteca
  • Imagen Televisión
MoldovaTVR
MongoliaCentral TV
MozambiqueTVM
NetherlandsNOS
New ZealandSky Television
NicaraguaCanal 10
NigeriaSporty TV
North KoreaSBS
North MacedoniaMRT
NorwayNRK
Pacific IslandsSky Pacific
PakistanARY
PanamaTVMax
PeruGrupo ATV
Philippines
  • Cignal TV
  • PLDT
  • Smart
  • TV5
PolandTVP
PortugalRTP
RomaniaTVR
SenegalRTS
SerbiaRTS
SlovakiaRTVS
SloveniaRTV
South Africa
  • SABC
  • SuperSport
South Korea
  • SBS
  • KBS
  • MBC
SpainRTVE
Sub-Saharan Africa
  • Infront Sports & Media
  • SuperSport
  • TV5Monde
SwedenKanal 5
SwitzerlandSRG SSR
Trinidad and TobagoTTT
TurkeyTRT
UkraineSuspilne
United KingdomBBC
United StatesNBCUniversal



FAQ's On Paris Olympics Schedule

A. The 2024 Summer Olympics will be organized in Paris, France.

A. The Summer Olympics will be held from July 26, 2024, to August 11, 2024.

A. The 2024 Olympics are the Summer Olympics.

A. CBC/Radio-Canada will broadcast the 2024 Olympics in Canada.

A. NBC and Peacock will broadcast the 2024 Olympics in the United States.

Related Stories

Team Germany Men's Basketball 2024 Paris Olympics: Full roster, schedule and more Team Germany Men's Basketball 2024 Paris Olympics: Full roster, schedule and more
Team Germany Men's Basketball 2024 Paris Olympics: Full roster, schedule and more
Team Canada Men's Basketball 2024 Paris Olympics: Full roster and more Team Canada Men's Basketball 2024 Paris Olympics: Full roster and more
Team Canada Men's Basketball 2024 Paris Olympics: Full roster and more
"Jordan Chiles is a girl’s girl"; "omg how adorable" - Fans react to the gymnast cheering for Simone Biles during U.S. Olympic Gymnastics Trials "Jordan Chiles is a girl’s girl"; "omg how adorable" - Fans react to the gymnast cheering for Simone Biles during U.S. Olympic Gymnastics Trials
"Jordan Chiles is a girl’s girl"; "omg how adorable" - Fans react to the gymnast cheering for Simone Biles during U.S. Olympic Gymnastics Trials
Complete list of 16 Russian athletes competing at Paris Olympics 2024 ft. Daniil Medvedev, Shamil Mamedov Complete list of 16 Russian athletes competing at Paris Olympics 2024 ft. Daniil Medvedev, Shamil Mamedov
Complete list of 16 Russian athletes competing at Paris Olympics 2024 ft. Daniil Medvedev, Shamil Mamedov
1d
Karsten Warholm looks forward to the 'big show' in Paris Olympics after losing top spot to Rai Benjamin at the Monaco Diamond League Karsten Warholm looks forward to the 'big show' in Paris Olympics after losing top spot to Rai Benjamin at the Monaco Diamond League
Karsten Warholm looks forward to the 'big show' in Paris Olympics after losing top spot to Rai Benjamin at the Monaco Diamond League
9h
3 active NCAA swimmers who can win gold medals at Paris Olympics 2024 ft. Gretchen Walsh 3 active NCAA swimmers who can win gold medals at Paris Olympics 2024 ft. Gretchen Walsh
3 active NCAA swimmers who can win gold medals at Paris Olympics 2024 ft. Gretchen Walsh
1d
"Fantastic News"- Gabby Thomas reacts to the introduction of first Olympic Games in Africa "Fantastic News"- Gabby Thomas reacts to the introduction of first Olympic Games in Africa
"Fantastic News"- Gabby Thomas reacts to the introduction of first Olympic Games in Africa
5h
U20 Pan American Championships Results: Clare Booe dominates 53 kg, Everest Leydecker dominates 57kg Women's Wrestling | Day 2 U20 Pan American Championships Results: Clare Booe dominates 53 kg, Everest Leydecker dominates 57kg Women's Wrestling | Day 2
U20 Pan American Championships Results: Clare Booe dominates 53 kg, Everest Leydecker dominates 57kg Women's Wrestling | Day 2
1d
“I don’t let the moment get too big"- Quincy Hall opens up on clocking the fastest 400m of 2024 at the Monaco Diamond League “I don’t let the moment get too big"- Quincy Hall opens up on clocking the fastest 400m of 2024 at the Monaco Diamond League
“I don’t let the moment get too big"- Quincy Hall opens up on clocking the fastest 400m of 2024 at the Monaco Diamond League
6h
5 NCAA athletes who can win a medal at Paris Olympics 2024 ft. Jade Carey, Gretchen Walsh 5 NCAA athletes who can win a medal at Paris Olympics 2024 ft. Jade Carey, Gretchen Walsh
5 NCAA athletes who can win a medal at Paris Olympics 2024 ft. Jade Carey, Gretchen Walsh
App download animated image Get the free App now